Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Bitwa o Skalbmierz w filmie i na wystawie. To walka, o której trzeba pamiętać

„Dzień krwi, grozy i chwały” - to tytuł filmu, którego premiera odbyła się w Skalbmierzu. Obraz powstał w związku z 75. rocznicą pacyfikacji miasta. Okupanci zamordowali wtedy 80. mieszkańców. W 50-minutowym dokumencie uwieczniono wspomnienia naocznych świadków wydarzeń z 5 sierpnia 1944 roku oraz członków ich rodzin.

Autor: Marta Gajda

04.08.2019 19:45

image Wystawa prezentująca fotograficzny zapis tragicznych wydarzeń z sierpnia 1944 roku Fot. Marta Gajda / Radio Kielce
Komentarze

Jak informuje Kamil Włosowicz - zastępca burmistrza Miasta i Gminy Skalbmierz oraz pomysłodawca i realizator filmu, do tej pory te tragiczne momenty nie zostały utrwalone w żaden sposób. Celem produkcji było odtworzenie tych wydarzeń i oddanie głosu ich uczestnikom, by mieszkańcy Skalbmierza dowiedzieli się o pewnych faktach.

- Te przeżycia są dalej żywe. Kiedy rozmawialiśmy z tymi osobami, nie brakowało łez, takiego zwykłego ludzkiego wzruszenia. Pod koniec każdej rozmowy pytaliśmy, co możemy przekazać dziś przyszłym pokoleniom? Jak zapobiec takim sytuacjom? Odpowiedź na te pytania znajduje się właśnie w tym filmie - zaznacza Kamil Włosowicz.

Ewa Buras, która wzięła udział w filmie, nie kryła wzruszenia po obejrzeniu produkcji. Jak dodała, dziś już pozostało niewiele osób, które przeżyły te chwile. Jej zdaniem ten film powinien ostrzec młode pokolenia, że nie powinno być już nigdy żadnej wojny.

- Myślę, że my urodzeni po wojnie, powinniśmy naszym dzieciom i młodemu pokoleniu jak najwięcej mówić o tych trudnych czasach, których dzisiejsza młodzież nie rozumie i nie przyjmuje do siebie - zaznacza.

Film powstawał od marca tego roku, głównie dzięki pomocy lokalnego fotografa Adama Kalinowskiego, jego żony oraz Agaty Jackiewicz - dyrektorki skalbmierskiego Domu Kultury. W jego budynku otwarta została również wystawa fotografii oraz eksponatów prezentująca zapis tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat. Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie dla Skalbmierza.

Zwiastun filmu dokumentalnego "DZIEŃ KRWI, GROZY I CHWAŁY"


 

Skalbmierz. Wystawa prezentująca fotograficzny zapis wydarzeń z 1944 roku (04.08.2019) [Zdjęcia: 12]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

film Skalbmierz pacyfikacja RK Kazimierza Wielka
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Skalbmierz upamiętni słynnego rodaka

Skalbmierz upamiętni słynnego rodaka

Skalbmierz uczci Gosiewskiego

Skalbmierz uczci Gosiewskiego

Skalbmierz przypomina swego słynnego mieszkańca

Skalbmierz przypomina swego słynnego mieszkańca

Skalbmierz przygotowuje się do wielkiego święta

Skalbmierz przygotowuje się do wielkiego święta