Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Niedziela pod znakiem muzyki ludowej

Kilka ciekawych imprez, z muzyką ludową w roli głównej, odbędzie się dziś w regionie świętokrzyskim.

Autor: Marzena Ślusarska

04.08.2019 10:56

image   Fot. Roman Cieślak
Komentarze

O godz. 13.00, na rynku w Chmielniku, rozpocznie się XX Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Weźmie w nim udział ponad 600 ludowych artystów, reprezentujących niemal wszystkie gminy powiatu kieleckiego, którzy zaprezentują się w czterech kategoriach: zespołów pieśni i tańca, zespołów śpiewaczych a capella, zespołów śpiewaczych z akompaniamentem oraz solistów.

Przegląd otworzą występy laureatów ubiegłorocznego konkursu, a około godziny 16.00 zostaną wręczone Doroczne Nagrody Starosty Kieleckiego w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Tym wyróżnieniem, od 2001 roku honorowane są osoby zasłużone na dla kultury powiatu kieleckiego nieprzeciętnym talentem oraz działaniami na rzecz zachowania i upowszechniania lokalnych tradycji: twórcy dzieł lub wydarzeń oraz zespoły artystyczne. W tym roku do nagród nominowanych jest osiem podmiotów. Laureaci otrzymają także statuetki „Gloria”, symbole wyjątkowych osiągnięć. Organizatorem przeglądu jest Starostwo Powiatowe w Kielcach.

XV Konecki Przegląd Kapel i Solistów – Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty 2019”, rozpocznie się o godzinie 14.00, na scenie letniej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich, który jest organizatorem imprezy.

W konkursowe szranki staną muzycy ludowi nie tylko z regionu świętokrzyskiego, ale także z południa Mazowsza i województwa łódzkiego. Przegląd uzupełni jarmark rękodzieła ludowego i regionalnych potraw, a osadę żniwiarzy zaprezentuje młodzież i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Odbędą się też prezentacje koszenia zboża kosą i sierpem, klepania kos i niektórych prac w gospodarstwie. Publiczność będzie konkurować na „dechach” przed sceną o miano najlepszych par oberkowych.

Zwycięzcy XV Koneckiego Przeglądu Kapel i Solistów – Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty 2019”, otrzymają m. in. płaskorzeźby autorstwa Agnieszki Ciszewskiej - artystki pochodzącej z Końskich.

O 15.30, na rynku w Małogoszczu, rozpoczną się XIII Prezentacje Folklorystyczne „Rym, cym, cym… na ludowo”. Wezmą w nich udział artyści ludowi powiatu jędrzejowskiego i kieleckiego: kapele, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca, a także Orkiestra Dęta Domu Kultury „Małogoszcz” - organizatora imprezy. Występom towarzyszyć będą różne warsztaty i konkursy związane z tradycją polskiej wsi, których zwycięzcy otrzymają stosowne certyfikaty oraz nagrody rzeczowe. Nie zabraknie też tradycyjnego jadła przygotowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Małogoszcz.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Końskie Chmielnik muzyka ludowa Małogoszcz RK Jędrzejów RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Folklor coraz bardziej popularny. Ponad 600 artystów na scenie

Folklor coraz bardziej popularny. Ponad 600 artystów na scenie

Świętokrzyski folklor trafi na wybieg

Świętokrzyski folklor trafi na wybieg

Poznaliśmy laureatów Buskich Spotkań z Folklorem

Poznaliśmy laureatów Buskich Spotkań z Folklorem

„Muzykanty” w Końskich

„Muzykanty” w Końskich