Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejki na operację zaćmy coraz krótsze

Na początku tego roku na operację czekało 7100 pacjentów, teraz już tylko 2100. Zmniejszenie kolejek to efekt zmiany finansowania działań medycznych, które od 1 kwietnia wykonuje się bez limitu w placówkach mających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Autor: Izabela Mortas

24.07.2019 14:17

image Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ; Janusz Cieślik, okulista, prezes Szpitala Okulistycznego MEDILENS Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce
Komentarze

Nielimitowane jest wykonywanie rezonansu magnetycznego, tomografu komputerowego oraz właśnie operacji zaćmy. Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ zapewnia, że pacjenci zapisani na operacje zaćmy w regionie otrzymywali w ostatnich miesiącach mnóstwo instrukcji na temat tego, jak szybciej dostać się do lekarza.

- Jeżeli pacjenci czekają i kolejki są dla nich zbyt długie, to mogą skorzystać z innych placówek, których wykaz znajduje się na stronie funduszu - mówi dyrektor.

Dodaje, że wśród 2100 pacjentów, którzy jeszcze oczekują na zabieg, są tacy, którzy mają wyznaczone operacje w ciągu kilku dni. Tak zwani pacjenci stabilni, którzy nie wymagają natychmiastowej interwencji, zwykle czekają na zabieg kilka miesięcy. To duża zmiana na plus, czego dowodem może być Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Jeszcze niedawno czekało się w nim na operację zaćmy kilka lat. Dziś zapisy są na październik bieżącego roku. W placówkach prywatnych czas oczekiwania jest jeszcze krótszy - nawet kilkutygodniowy.

- Przyspieszenie terminów operacji to bardzo komfortowo sytuacja nie tylko dla pacjentów, lecz także lekarzy - mówi doktor Janusz Cieślik, okulista, prezes firmy Medilens, która także wykonuje operacje zaćmy. - Trudnym zadaniem dla lekarza jest powiedzieć pacjentowi, który według naszej wiedzy medycznej wymaga natychmiastowej bądź szybkiej pomocy: „proszę czekać dwa lata”. W obecnej sytuacji możemy zaproponować pacjentowi to, co powinno być normą, czyli operację w przeciągu nawet tygodnia czy dwóch tygodni - mówi lekarz.

Doktor dodaje, że obecnie terminy operacji bywają wcześniejsze, niż oczekują tego pacjenci.

- Część pacjentów musi dojrzeć do tej decyzji. To są dla nas, lekarzy, często niezrozumiałe sytuacje, bo ktoś nie widzi i zastanawia się nad tym, czy ma widzieć. Starszy pacjent, który popada w niedowidzenie, ma gorszy stan zdrowia. Traci mobilność, chęć do życia - podkreśla doktor.

Na operację zaćmy, mimo wcześniejszych obaw, zdecydował się między innymi Andrzej Skrzypek. Jak mówi, operację odbył dwa tygodnie temu i było warto - lepiej widzi kolory i kontrast, a sam zabieg był mało inwazyjny.

- Do ostatniej chwili nie wiedziałem, czy się zdecydować. Czekałem 4 dni na ustalenie terminu. Czas oczekiwania jest w tej chwili rewelacyjny i sądzę, że każdy, nawet jak nie ma zaćmy, powinien się zdecydować. Widzi się znacznie lepiej - przyznaje z uśmiechem.

W tej chwili operację zaćmy można wykonać w 9 placówkach, w tym sześciu publicznych i trzech prywatnych. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku operacje będą dodatkowo wykonywane we Włoszczowie, a w przyszłym roku w Opatowie.

Obecnie w województwie świętokrzyskim najkrócej - kilka tygodni - na zabieg czeka się w:
• Dziennym Oddziale Okulistycznym MEDILENS przy ul. Koziej 3a (tel. 41 344-62-00)
• Oddziale Okulistycznym Chirurgii Jednego Dnia „LUMOS” przy ul. Kościuszki 25 (tel. 577 999 744) w Kielcach
• Oddziale Okulistycznym VISUS II w Starachowicach przy ul. Medycznej 3 (tel. 41 274 13 66)

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Okulista zdrowie zaćma RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Porozmawiajmy o zdrowiu. Zaćma i jaskra

Porozmawiajmy o zdrowiu. Zaćma i jaskra