Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

100 lat polskiego dizajnu. Oryginalna wystawa na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego

Ikony polskiego wzornictwa, między innymi słynny fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego, lustra z serii Tafla Oskara Zięty, czy porcelanę z obu fabryk w Ćmielowie będzie można zobaczyć na wystawie pod hasłem „100-lecie polskiego dizajnu”.

Autor: Dorota Klusek

23.07.2019 17:54

image Wystawa „100-lecie polskiego dizajnu” Fot. / Hubert Grygielewicz
Komentarze

Jej wernisaż odbędzie się w czwartek, 25 lipca, na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Początek o godzinie 18.00. Wystawa ma niecodzienny wygląd. To mobilny kontener morski, który został przerobiony na galerię. Ma przeszklone ściany, by widzowie z łatwością mogli zaglądać do środka.

Jak wyjaśnia Joanna Kurkiewicz, producent wystaw z Instytutu Dizajnu w Kielcach, wnętrze będzie skrywało przedmioty godne uwagi.

- Jest to wystawa prezentująca największe osiągnięcia polskiego wzornictwa w ciągu ostatnich 100 lat, od czasu kiedy Polska odzyskała niepodległość, aż do chwili współczesnej. Każda dekada XX wieku jest prezentowana przez kilka eksponatów. Wśród obiektów znalazły się takie ikony polskiego dizajnu, jak ceramika z fabryki Ćmielów, czy słynny fotel Chierowskiego - wymienia.

Twórcy wystawy rozumieją polskie wzornictwo bardzo szeroko. Będą to meble, ale także ceramika, grafika użytkowa, opakowania i przedmioty codziennego użytku. Ekspozycja zostanie zaaranżowana na wzór wnętrza mieszkalnego, pokazując komplementarność rodzimego dizajnu.
Podczas czwartkowego wernisażu będzie można spotkać jedną z organizatorek przedsięwzięcia, Monikę Petryczko. Imprezie będą towarzyszyły otwarte warsztaty pod hasłem „Polski dizajn - zrób to sam”.

Wystawa na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego zagości do 24 sierpnia. W tym czasie zaplanowano wydarzenia towarzyszące. We wtorek, 6 sierpnia, przewodnikiem po ekspozycji będzie jej kuratorka, Magdalena Kalisz, a dodatkowo, o godzinie 18.00, będzie można się spotkać z Małgorzatą Czyńską - dziennikarką, która na co dzień pisze o dizajnie, jest znawczynią tej tematyki.

Galeria-kontener jest nazywana Mobilnym Instytutem Kultury. Powstała w ramach międzynarodowego, objazdowego projektu Polish Culture Trip, prezentującego polską kulturę zarówno w kraju, jak i za granicą. Odwiedziła już Brukselę, Kopenhagę, Gdańsk i Łódź. Teraz także Kielce znalazły się na jej trasie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wystawa Ćmielów Wzgórze Zamkowe RK Kielce Instytut Dizajnu
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Grafika w Instytucie Dizajnu

Grafika w Instytucie Dizajnu

O ilustracjach dla dzieci w Instytucie Dizajnu

O ilustracjach dla dzieci w Instytucie Dizajnu

„Skrzydlaty autobus” w Instytucie Dizajnu

„Skrzydlaty autobus” w Instytucie Dizajnu

Warsztaty ekologiczne w Instytucie Dizajnu

Warsztaty ekologiczne w Instytucie Dizajnu