Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mali aktorzy wkroczyli na scenę „Kubusia”

Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej przejęli scenę Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. W poniedziałek odbył się tam finał III Przeglądu Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych „Uwaga! Dzieci na scenie”.

Autor: Dorota Klusek

20.05.2019 20:32

image 20.05.2019 Kielce. teatr "Kubuś". Finał konkursu dla szkolnych teatrów Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Jak wyjaśnia Karolina Gregorczyk z „Kubusia”, przegląd polega na udostępnieniu dzieciom młodszym i starszym przestrzeni scenicznej, a także na pokazaniu, że ich twórczość jest ważna i potrzebna.

Na scenie zaprezentowały się zespoły początkujące, jak i takie, które mają nawet kilkunastoletni staż. Już od 18 lat działa teatr w Gminnym Zespole Szkół w Łagowie. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. Tym razem dzieci pokazały spektakl „Kolczaste zmartwienie”.

Jak mówi Monika Durlej, opiekunka teatru i autorka scenariusza, to przedstawienie o małym stworku, który szuka przyjaźni.

- Teatr to nie tylko zabawa, ale i nauka, przyzwyczajenie do systematycznej pracy, wysiłek, radość z tego, że się odnosi sukcesy, czyli wszystko po trochu - wyjaśniła Monika Durlej.

Praca przy spektaklu wciąga, o czym z pasją mówiły dzieci.

- Uczymy się nowych ról, występujemy i bawimy się, jest nauka i zabawa, dużo robimy prób, żeby się wszystkiego nauczyć. Na próbach to się trochę wstydzimy, a tu próbujemy już bardziej aktorsko - wyjaśniły.

W przeglądzie udział wzięło 10 grup. Każda miała maksymalnie 30 minut na zaprezentowanie się. W ten czas wliczone było postawienie scenografii i jej demontaż. Prace oceniało profesjonalne jury.

Karolina Gregorczyk wyjaśniła, że pod uwagę jest branych wiele elementów.

- Głównym kryterium jest, czy to, co dzieci przedstawiają, jest w jakiś sposób związane z ich wiekiem, czy może to jest coś, co jest infantylne, czy może zbyt ambitne, a także to, jakie środki teatralne są używane. Naszym marzeniem jest, żeby wszystkie środki teatralne, czyli ruch, elementy plastyczne, muzyka i tekst wybrzmiały w takim samym stopniu - wymieniła.

Przemysław Żmiejko, reżyser między innymi spektaklu „Zmruż oczko” był pod wrażeniem występów.

- Poziom jest bardzo wyrównany. Każda z grup jest bardzo dobrze przygotowana pod względem scenograficznym oraz scenariuszowym. Są to spektakle wieloobsadowe, mniej więcej pojawia się około 20 osób w każdej scenie. Wymaga to ogromnej dyscypliny i to robi na nas ogromne wrażenie - zdradził.

Dla wszystkich uczestników przygotowano nagrody, zaś najlepsze zespoły z obu grup wezmą udział w warsztatach.

 

Lista szkół wyróżnionych w przeglądzie:


Niepubliczne Przedszkole Językowe „Wyspa Odkrywców” w Kielcach za spektakl „Czerwony Kapturek”, opiekunowie grupy: Sylwia Świercz, Magdalena Jas - za pracę grupową, ciekawą choreografię.

Szkoła Podstawowa numer 13 w Starachowicach za spektakl „Mały Książę”, opiekunowie: Zuzanna Kędziora, Izabela Gajewska - za ciekawe rozwiązania sceniczne, użycie metafor teatralnych i temat.

Gminny Zespół Szkół w Łagowie za spektakl „Kolczaste zmartwienie” - za piękną scenografię oraz kostiumy i równie piękne przesłanie.

Szkoła Podstawowa numer 2 imienia Króla Kazimierza Wielkiego w Sandomierzu za spektakl „Balerina” opiekunowie: Justyna Wesołowska, Anna Cież - za ciekawy scenariusz, bardzo dobre aktorstwo, za zaangażowanie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce Uwaga! Dzieci na scenie
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

„Pięciu Nieudanych” da cenną lekcję. W niedzielę kolejna premiera w „Kubusiu”

„Pięciu Nieudanych” da cenną lekcję. W niedzielę kolejna premiera w „Kubusiu”

Między krwawym mordercą a cierpiącym pokutnikiem, czyli „Makbet” w „Kubusiu”

Między krwawym mordercą a cierpiącym pokutnikiem, czyli „Makbet” w „Kubusiu”

W „Kubusiu” Szalony Chemik będzie uczył szacunku do wody

W „Kubusiu” Szalony Chemik będzie uczył szacunku do wody

Premiera w „Kubusiu” z licytacją [RECENZJA]

Premiera w „Kubusiu” z licytacją [RECENZJA]