Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Propagandowe plakaty w „Kuźnicy”

W Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” można oglądać wystawę plakatów z okresu PRL. W większości pochodzą one z lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Autor: Anna Głąb

09.02.2019 21:22

image 28.01.2016 Suchedniów. Ośrodek Kultury „Kuźnica”. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Ponad 130 oryginalnych plakatów z minionej epoki przekazało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Krzysztof Karbownik ze Stowarzyszenia Grupa Inicjatywna „Pod Prąd”, które jest głównym organizatorem wystawy, zaznacza, że kluczem doboru plakatów na wystawę było świętowanie konkretnych dat.

Najwięcej plakatów odnosi się do 1 maja, ale także do rozgrywek na Mundialu, czy rzadko obchodzonego święta 3 Maja. Warto zaznaczyć, że plakaty są nie tylko świadectwem czasu, ale także dziełami sztuki, prezentującymi polską szkołę plakatu, która charakteryzowała się prostotą w wyrazie, ale nie w treści. Zdarzały się zaledwie dwukolorowe prace, które niosły głęboki przekaz.

Wśród widzów można było zauważyć wiele młodych osób, które z zaciekawieniem oglądały nieznane sobie obrazy, ale także starszych, którzy wspominali czasy świetności tych grafik. Dużo sentymentu budził wizerunek kobiety na traktorze, jednej z najbardziej znanych grafik propagandowych.

W suchedniowskiej „Kuźnicy” wystawionych jest ponad 20 plakatów, pozostałe mają być prezentowane przy innych okazjach lub dostępne w wersji cyfrowej. Wystawa będzie prezentowana do połowy kwietnia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica”
icon-comment

Skomentuj ten wpis