Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dziś pożegnamy Stefana Rachtana

Dziś odbędą się uroczystości pogrzebowe Stefana Rachtana, wieloletniego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Bodzentynie, regionalisty i społecznika, autora licznych publikacji o historii miasteczka. Rozpoczną się o godzinie 13.00 w kościele parafialnym w Bodzentynie.

Autor: Ewa Okońska

07.12.2018 07:30

image Stefan Rachtan Fot. / bodzentyn.pl
Komentarze

Stefan Rachtan ostatniego wywiadu udzielił Radiu Kielce w październiku tego roku z okazji setnej rocznicy bodzentyńskiej szkoły, którą kierował w latach 1975-1991. Przypomniał wtedy m.in. o nadaniu liceum imienia Józefa Szermentowskiego, malarza pochodzącego z Bodzentyna.

Zmarły dyrektor przyczynił się też do odkrycia i wydania Pamiętnika Dawida Rubinowicza, żydowskiego chłopca, który opisał życie w bodzentyńskim getcie. Jako prezes Towarzystwa Miłośników Bodzentyna wspólnie z władzami samorządowymi doprowadził do odzyskania praw miejskich miejscowości oraz zainicjował i organizował kwesty na rzecz ratowania nagrobków tutejszego cmentarza.

Za wieloletnią działalność otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Bodzentyna. Stefan Rachtan zmarł 4 grudnia w wieku 86 lat.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bodzentyn RK Kielce Józef Szermentowski Stefan Rachtan Dawid Rubinowicz Towarzystwo Miłośników Bodzentyna
icon-comment

Skomentuj ten wpis