Historycy dyskutowali o trudnych drogach do niepodległości

O drogach do niepodległości i ofiarach, które ponosili Polacy dyskutowali dziś w Kielcach historycy z całego kraju. Konferencję „Na stos rzuciliśmy nas życia los” zorganizował Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii Uniwersytet Jana Kochanowskiego przy wsparciu Wyższego Seminarium Duchownego.

Referaty przygotowane przez naukowców poruszały wiele aspektów walki o niepodległość, na przykład sytuacji Polaków pod zaborem rosyjskim. O tym, w jaki sposób zesłańcy na Syberię planowali doprowadzić do odzyskania niepodległości mówił profesor Wiesław Caban, historyk UJK. Jednym z takich zrywów niepodległościowych na Syberii był tak zwany Spisek Omski. Jego uczestnicy planowali doprowadzić do oderwania Syberii od Rosji.

- To przygotowali ludzie, którzy brali udział w powstaniu listopadowym. Już idąc na Syberię planowali doprowadzić tam do kolejnego powstania. Wierzyli, że zryw zbrojny w Królestwie Polskim ciągle trwa i chcieli w ten sposób wspomóc walczących rodaków - tłumaczy profesor Wiesław Caban.

Drugim zrywem Polaków było powstanie nadbajkalskie, które zorganizowali Polacy zesłani za udział w powstaniu styczniowym. Jak  dodaje profesor Caban, te działania na pewno wywarły wpływ na Józefa Piłsudskiego.

- Józef Piłsudski w pewnym momencie swojego życia został zesłany do Tunki na Syberię. Tam zetknął się z księżmi, którzy brali udział w powstaniu styczniowym. Marszałek był wychowywany w legendzie patriotycznej powstania styczniowego, a na Syberii to zostało jeszcze wzmocnione, bo osobiście spotkał weteranów tego zrywu - wyjaśnia profesor Caban.

Jutro drugi dzień konferencji. W Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Warszawskiej będzie można posłuchać między innymi profesor Urszuli Oettingen z UJK, która opowie o żołnierzach Legionów Polskich.

Ciekawie zapowiadają się również wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym. W programie jest między innymi prelekcja księdza doktora Tomasza Gocela na temat podejścia władz diecezji kieleckiej do problemów wielkiej wojny i pierwszych lat niepodległości Polski. Początek sesji panelowych o godzinie 9:30.

Autorzy