Młodzi odpowiedzieli na apel i oddali krew

„100 dawców na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” - pod takim hasłem w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Kielcach odbywa się dziś akcja, której celem jest honorowe oddawanie krwi oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Jedną z osób, które włączyły się do tej inicjatywy był Michał Ślesarczyk. - Dopiero niedawno skończyłem 18 lat i teraz mam możliwość dołączyć do grona honorowych dawców krwi. Od dawna planowałem, że gdy tylko będę pełnoletni, będę regularnie oddawać krew. Dziś zrobiłem to po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni. Bardzo często słyszymy w mediach apele o oddawanie krwi. Gdyby więcej osób odpowiadało na nie, pacjenci w szpitalach nie musieliby czekać na zabiegi - dodał Michał Ślusarczyk.

Patryk Lisowski, koordynator akcji honorowego oddawania krwi w Zespole Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach podkreśla, że inicjatywa jej zorganizowania wyszła od samej młodzieży.

- W ten sposób chcemy się włączyć w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Nasi przodkowie walczyli za Polskę, przelewali za nią krew, wielu zginęło na polu bitwy, dlatego my dziś chcemy podzielić się tym wspaniałym darem, jakim jest krew i w ten sposób pomóc potrzebującym - dodał Patryk Lisowski.  

Akcja w szkole przy ulicy Paderewskiego 55 potrwa do godziny 13.00.

Obecnie najbardziej potrzebna jest krew grup zerowych oraz A Rh dodatnia i A Rh ujemna.
Ten cenny lek oddawać można w dni powszednie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej 66 w Kielcach oraz w oddziałach terenowych placówki.

Autorzy