Szkoły w całej Polsce wspólnie zaśpiewają Mazurka Dąbrowskiego [TEKST]

O godzinie 11:11 w szkołach w całej Polsce zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Hymn odśpiewają uczniowie i nauczyciele w ramach ogólnopolskiej akcji „Razem dla Niepodległej”.

W akcji weźmie udział jedna z największych placówek oświatowych w Kielcach - Szkoła Podstawowa nr 33. Jak mówi Janusz Sap, nauczyciel historii, stulecie odzyskania niepodległości, to rocznica wyjątkowa zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.

- Zobowiązuje, byśmy pamiętali o wszystkich naszych bohaterach, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Dlatego oczywiście włączymy się w akcję 9 listopada - zaznacza.

Marzena Tranowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 zapewnia, że jej uczniowie doskonale znają słowa Mazurka Dąbrowskiego, bowiem we wrześniu wielokrotnie trenowali śpiewanie wszystkich zwrotek. To dlatego, że jej szkoła, jako jedna z dwóch kieleckich placówek wzięła udział w konkursie „Do Hymnu” organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- Od dłuższego czasu świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Udział w konkursie był tego elementem. 27 września nasi uczniowie zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, Rotę oraz Boże, coś Polskę. To było niezwykłe, bardzo wzruszające  doświadczenie, słuchanie ponad tysiąca uczniów - opowiada Marzena Tranowska.

Inicjatyw, które Szkoła Podstawowa nr 33 organizuje w związku z odzyskaniem niepodległości jest znacznie więcej. W placówce odbędzie się również quiz wiedzy historycznej, w którym trzeba będzie wykazać się znajomością pieśni patriotycznych, organizowane są też konkursy, na przykład plastyczny. Szkoła współpracuje również z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, dlatego chętnie zaangażowała się w akcję MEN „Razem dla Niepodległej”.

Wszystkie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe, które zgłoszą swój udział w biciu „Rekordu dla Niepodległej”, otrzymają pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami od Anny Zalewskiej, minister edukacji.

 

Oficjalna treść hymnu

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy. 
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Marsz, marsz, Dąbrowski.


 

Pełna wersja hymnu w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego:

Wersja instrumentalna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego:

Autorzy