„Legionów droga do niepodległej”. Wystawa na Placu Zamkowym

Wcześniej nieznane fotografie, szczegółowe kalendarium wydarzeń, fragmenty listów i piosenek składają się na nową plenerową wystawę, którą od dziś można oglądać na Placu Zamkowym w Kielcach. Edukacyjna ekspozycja poświęcona jest Legionom Polskim Józefa Piłsudskiego. Wystawę zatytułowaną „Legionów droga do niepodległej” zorganizował Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Plansze zawierają szczegółowe kalendarium wydarzeń, wraz z opisem działań bojowych Legionów Polskich od 1914 do 1918 roku. Wiele z pokazanych tam fotografii prezentowanych jest po raz pierwszy. Zdjęcia pochodzą nie tylko z kolekcji narodowej biblioteki cyfrowej, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie i Ośrodka Myśli Patriotycznej, ale także ze zbiorów prywatnych Jana Pudełka, żołnierza I Brygady Legionów Polskich i Wojska Polskiego.

Jak stwierdził Marek Maciągowski, dyrektor naukowy kieleckiego Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, wystawa skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, dzięki niej młodzież ze szkół będzie mogła zaznajomić się z wciąż świeżą historią okresu I wojny światowej. Plansze przybliżają nie tylko historię walk o niepodległość, ale także obraz życia codziennego legionistów.

Pierwsi zwiedzający, którzy pojawili się na Placu Zamkowym chwalą sobie przede wszystkim to, jak wiele szczegółów z życia i służby Legionów zawartych jest na planszach.

- Bardziej niż fotografie zaciekawiły mnie druki z tamtych czasów, teksty piosenek i fragmenty listów. Szczególnie ten, w którym Marszałek Piłsudski gratuluje żołnierzom. Myślę, że wystawa trafi do tych, którzy nie znają historii legionów, a chcą się z nią zaznajomić - mówią.

Wystawa dostępna będzie na placu Zamkowym do 11 listopada.

Autorzy