"Polska ziemia" - posłowie PiS rozmawiają z rolnikami

Świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości zapowiadają ogromne wsparcie dla rolników i sadowników. Dziś w Centrum Ogrodnictwa Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego spotkali się z plantatorami z rejonu Sandomierza.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, powiedział, że Ziemia Sandomierska jest wojewódzką stolicą sadownictwa, dlatego wpisując się w politykę prowadzoną przez rząd Mateusza Morawieckiego, należy rozmawiać o tych propozycjach, które ułatwią opłacalne prowadzenie gospodarstw rolnych.

- Zmiany przygotowane przez rząd są naprawdę gruntowne. To między innymi odbudowa przetwórstwa spożywczego. To istotna kwestia zwłaszcza w regionie sandomierskim, gdzie rolnicy odczuwają problemy związane z dostarczaniem swoich produktów do skupu, co odbywa się zazwyczaj po bardzo niskich cenach - dodaje.

Krzysztof Lipiec zaznacza, że rolnicy powinny mieć pewność, że ich praca nie idzie na marne, dlatego obecnie, rząd zwiększa miedzy innymi ilość paliwa, od której rolnicy będą mogli odliczyć akcyzę.

Zdaniem sandomierskiego posła PiS Marka Kwitka, rolnictwo i problemy polskiej wsi to priorytet dla rządu Mateusza Morawieckiego.

- Na polską wieś trafiają potężne środki finansowe. To przede wszystkim około 14 mld złotych dopłat obszarowych i 12 mld złotych z programu 500 plus, który trafia do rodzin z obszarów wiejskich. Jak podkreśla Marek Kwitek, jesienią na polską wieś  trafi także ponad 5 mld złotych na poprawę infrastruktury drogowej.

Anna Paluch z Koprzywnicy podkreśla, że dla wielu rolników prowadzenie gospodarstw staje się nieopłacalne, jednak zapowiedzi i plany reform rządu napawają optymizmem, że ta sytuacja wkrótce się zmieni.

- Cieszę, się że są takie zapowiedzi, że mamy parlamentarzystów i premiera, którzy zaczynają czuwać nad sytuacją w rolnictwie. Jeśli są obietnice, to będą też i realia. Wierzę, że sytuacja w rolnictwie się poprawi, a polskiego rolnika będzie stać na wszystko. Uważam, że dzięki temu rozwinie się także gospodarka - dodaje.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni będą spotykać się ze świętokrzyskimi rolnikami w ramach akcji "Polska ziemia". Będą omawiać główne założenia rządowych projektów wsparcia rolnictwa, a także bieżące problemy producentów i rolników.

Autorzy