Amerykańscy żołnierze uświetnią obchody Święta Wojska Polskiego

Wyjątkową oprawę będą miały tegoroczne, wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską z 15 sierpnia 1920 roku. Oprócz naszych żołnierzy, świętować będą też wojskowi ze Stanów Zjednoczonych i przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele garnizonowym w Kielcach. Po nabożeństwie, kolumny żołnierzy przejdą na Plac Wolności, gdzie odbędzie się oficjalna część obchodów – informuje pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

- Zostanie podniesiona flaga na maszt, a zebrani odśpiewają Hymn Państwowy. Tego dnia zostaną także wręczone odznaczenia i wyróżnienia dla żołnierzy, którzy bardzo dobrze wykonywali swoje zadania – mówi Paweł Chabielski. Po uroczystości każdy chętny będzie mógł zobaczyć sprzęt i pojazdy wojskowe oraz porozmawiać z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, którzy brali udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.  

O godzinie 18:00, dowodzenie uroczystością przejmie Narodowy Bank Polski, który we współpracy z wojewodą świętokrzyskim i prezydentem Kielc, organizuje piknik, podczas którego będzie można zobaczyć dawne monety i rekonstrukcje historyczne. Ponadto swój sprzęt zaprezentują służby mundurowe – policja, straż pożarna i wojsko. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych – zapowiada wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

–  O 20:30 połączymy się z Warszawą, z której będą transmitowane wieczorne uroczystości. Ponadto będzie można usłyszeć przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, który ma patronat nad uroczystością – mówi Agata Wojtyszek. Transmisja odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreśla, że to święto ma dla Kielc wyjątkowe znaczenie. Po raz pierwszy w uroczystości będą brali udział żołnierze Obrony Terytorialnej. – Dla nas kielczan, powinien być to dzień, w którym manifestujemy swoją miłość do wojska. W okresie międzywojennym stacjonowały tu dwa pułki i było to miasto legionowe. Potem to wygasło – dodaje prezydent.

Wojewoda świętokrzyski zachęca także wszystkie samorządy terytorialne do udziału w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej na budowę „Ławek Niepodległości”. Gminy i powiaty mogą uzyskać nawet 80 procent rządowego wsparcia. O jego przyznaniu decyduje m. in. wkład własny samorządu, lokalizacja ławki oraz pomysł na patriotyczne nagranie, które będzie można usłyszeć, dzięki zainstalowanemu systemowi. Szacunkowy koszt obiektu wynosi 35 tysięcy złotych.

Autorzy