MICHNIÓW. Andrzej Duda: w imieniu Rzeczypospolitej oddaję Wam cześć

„Zbrodnia w Michniowie stanowiła jeden z wielu aktów okupacyjnego terroru” - podkreślił w liście do uczestników i organizatorów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej prezydent RP Andrzej Duda. Pismo od głowy państwa przeczytał podsekretarz stanu Wojciech Kolarski.

„W imieniu Rzeczypospolitej oddaję cześć patriotyzmowi, odwadze i ofiarności mieszkańców wsi. Już od czasów insurekcji kościuszkowskiej zapisali się oni w polskiej tożsamości hasłem „żywią i bronią”. Szczególnym tego dowodem były lata drugiej wojny światowej. Nigdy nie zapomnimy, jak wiele uczynili polscy chłopi dla obrony naszej wolności.” – napisał prezydent.

Dodał, że zasługi i poświęcenie polskich chłopów, wiernie służących Ojczyźnie, to jeszcze nie do końca opisany i ciągle za mało upowszechniony wątek historii Polski.

Andrzej Duda w liście złożył wyrazy uznania działaczom Muzeum Wsi Kieleckiej i funkcjonującego w jego ramach Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Prezydent przypomniał także, że w Polsce znajduje się ponad 800 wsi, które doznały okrutnych pacyfikacji, a ponad dziesięć tysięcy wiejskich miejscowości zostało dotkniętych różnymi represjami ze strony okupantów.

„Zbrodnia w Michniowie stanowiła jeden z wielu aktów okupacyjnego terroru” - podkreślił w liście do uczestników i organizatorów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej prezydent RP Andrzej Duda:

[MXPic]2018/07/dsc-0205-191420.JPG!ZOOM![/MXPic]

Autorzy