Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

MICHNIÓW. Parlamentarzyści wyjątkowo zgodni: duma, bohaterstwo, szacunek…

Samorządowcy i parlamentarzyści z województwa świętokrzyskiego wzięli udział w uroczystościach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie.

Autor: Monika Miller , Marcin Różyc

12.07.2018 18:10

image Uroczystości Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie. Na zdjęciu (od lewej): senator PiS Krzysztof Słoń, poseł PiS Maria Zuba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Ardanowski, poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskiej organizacji PiS oraz wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskiej organizacji Prawa i Sprawiedliwości: - Czuję dumę, że Sejm ustanowił w ubiegłym roku ten dzień świętem państwowym, a Prezydent Andrzej Duda niezwłocznie ustawę podpisał. Pochylamy się nad poległymi z wielkim bólem, ale także z nadzieją, że ta przelana, niewinna krew mieszkańców polskiej wsi, nie pójdzie na marne. Pamiętajmy o tym, że polscy chłopi, wtedy kiedy Polska stawała w potrzebie, zawsze byli do jej dyspozycji.

 

Senator Krzysztof Słoń, Prawo i Sprawiedliwość: - To jest szczególne miejsce nie tylko na mapie województwa świętokrzyskiego, ale także całego kraju. Jest ono symbolem walki i męczeństwa wsi polskiej. Osoby, które tutaj zginęły są bohaterami. Jak wiele im zawdzięczamy, także w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości, to aż trudno ocenić.

 

Poseł Maria Zuba, Prawo i Sprawiedliwość: - Dziś oddajemy hołd wszystkim mieszkańcom wsi i małych miejscowości, którzy w okresie II wojny światowej walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Ginęli niewinni ludzie, ale tym samym udowodnili, że takie wartości jak Bóg, Honor i Ojczyzna, to dla nich świętość.

 

Poseł Bogdan Latosiński, Prawo i Sprawiedliwość: - W Michniowie pokazany jest obraz dramaturgii, jaki mieszkańcy wsi przechodzili podczas II wojny światowej. Oddajemy pokrzywdzonym wyraz szacunku i pamięci, dlatego to święto jest bardzo ważne.

 

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz, Platforma Obywatelska: - Obecność tutaj jest moim obowiązkiem. Tutaj wszyscy powinni być, bez względu na swoje funkcje i stanowiska. Do tego zobowiązuje nas pamięć.

 

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas: - Należy kultywować pamięć i dokumentować zbrodnie, aby nigdy więcej się nie powtórzyły. Trzeba zwrócić uwagę na to, że pamięć przetrwała dzięki zaangażowaniu mieszkańców tej wsi. Oni zaraz po wojnie podejmowali pierwsze inicjatywy, tworzyli pierwsze komitety, powstał także kącik pamięci w miejscowym klubie rolnika.

Michniów. 12.07.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

[Zdjęcia: 63]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Maria Zuba Krzysztof Słoń Adam Jarubas Marzena Okła-Drewnowicz Michniów Bogdan Latosiński RK Kielce Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Rozmowa Dnia. Dorota Koczwańska-Kalita o pacyfikacji Michniowa

Rozmowa Dnia. Dorota Koczwańska-Kalita o pacyfikacji Michniowa

MICHNIÓW. 75. rocznica pacyfikacji wsi [ZDJĘCIA, REPORTAŻ]

MICHNIÓW. 75. rocznica pacyfikacji wsi [ZDJĘCIA, REPORTAŻ]

Prezes IPN: czas, aby Polska poznała historię Michniowa [WYWIAD]

Prezes IPN: czas, aby Polska poznała historię Michniowa [WYWIAD]

75. rocznica pacyfikacji Michniowa. Zainaugurowane zostanie nowe święto

75. rocznica pacyfikacji Michniowa. Zainaugurowane zostanie nowe święto