Dwa miliony, by zrobić pierwszy krok do ominięcia Starachowic [MAPA]

Dwa miliony złotych będzie kosztowało opracowanie dokumentacji projektowej obwodnicy Starachowic. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich wybrał wykonawcę, który ma przygotować plan pracy nad tą trasą.

Jak informuje Karol Rożek z ŚZDW, opracowanie dokumentacji może potrwać około pół roku. Zadaniem wykonawcy będzie uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Po tym będzie można ubiegać się o sfinansowanie zadania i ogłosić przetarg na jego wykonawcę.

[MXPic]2018/07/obwodnica-starachowic-002-130254.jpg!ZOOM[/MXPic]

Obwodnica Starachowic ma się zaczynać od skrzyżowania z drogą powiatową w Tychowie. Nad Kamienną i torami kolejowymi poprowadzona zostanie 700-metrowa estakada. Trasa ma się łączyć z planowaną obwodnicą Wąchocka i Parszowa. Na wysokości Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach powstanie odcinek łączący tereny przemysłowe z drogą.

Koszt budowy obwodnicy to około 70 milionów złotych, dodatkowo trzeba będzie wykupić grunty od prywatnych właścicieli. Jednak, jak podkreśla Karol Rożek, koszt jest jedynie szacunkowy, bo ceny za wykonanie robót drogowych są zmienne.

Głównym inwestorem jest Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich. W kosztach partycypują także: gmina Starachowice i powiat starachowicki.

Autorzy