Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

100 litrów na stulecie niepodległości

Żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, w ciągu stu dni oddali ponad sto litrów krwi. W ten sposób uczcili obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autor: Marcin Różyc

12.07.2018 12:39

image Żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce oddali 100 litrów krwi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce
Komentarze

Starszy chorąży sztabowy Wojciech Lasia, odpowiedzialny za krwiodawstwo w jednostce na Bukówce jest zadowolony, że udało się skutecznie przeprowadzić akcję. Już przed rozpoczęciem ostatniego dnia akcji, wojskowi byli pewni sukcesu, bowiem dotychczas zgromadzili ponad 99 litrów krwi.

Żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce oddali 100 litrów krwi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległościKielce. 12.07.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Wojciech Lasia dodaje, że duży udział w powodzeniu akcji mieli elewi, czyli młodzi ludzie, którzy od kilku miesięcy szkolą się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. - Niektórym udało się w tym czasie nawet dwukrotnie oddać krew. Ważne jest, żeby potencjalny dawca miał nienaganne wyniki badań i był zdrowy. My, żołnierze zawodowi mamy świadomość jak cennym lekiem jest krew i cieszę się, że udaje nam się przekazać te wartości młodszym – podkreśla st. chor. sztb. Wojciech Lasia.

Podporucznik Małgorzata Kasza oddaje krew od dwóch lat, a namówił ją do tego brat. Dodaje, że stara się regularnie dzielić tym bezcennym lekiem. - Wydaje mi się, że w tej akcji wzięło udział więcej osób, niż zwykle. Zgromadziliśmy się wszyscy ze względu na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten cel nas zjednoczył i cieszę się, że nam się udało – dodaje ppor. Małgorzata Kasza.

W ubiegłym roku, członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi, działającego przy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce w Kielcach oddali rekordową ilość krwi, czyli ponad 450 litrów. W porównaniu z 2016 rokiem, to wynik lepszy o ponad 100 litrów. Żołnierze liczą, że ten rekord uda się poprawić w bieżącym roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krwiodawstwo Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Wojsko Polskie Bukówka RK Kielce 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Dni Wodzisławia rozpoczęte. Mieszkańcy chętnie oddawali krew

Dni Wodzisławia rozpoczęte. Mieszkańcy chętnie oddawali krew

Krew ratuje życie. Do jej oddawania zachęcano w Sandomierzu

Krew ratuje życie. Do jej oddawania zachęcano w Sandomierzu

Krew to bezcenny lek. W Kielcach będą zachęcać do jej oddawania

Krew to bezcenny lek. W Kielcach będą zachęcać do jej oddawania

Elewi z Sandomierza regularnie oddają krew

Elewi z Sandomierza regularnie oddają krew