Studio Ende z wystawą w Kielcach

Filiżanki i kubki wzorowane na małych główkach lalek, to znak rozpoznawczy wrocławskiego studia „ENDE”, które jutro zaprezentuje swoje unikatowe dzieła na wystawie „Imię Różu”, w galerii Brama, mieszczącej się w kieleckim Instytucie Dizajnu.

Projekt stworzony przez Natalię Gruszecką powstał podczas praktyki w Ćmielowie. Jak się okazało, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, stając się znakiem rozpoznawczym marki. Ceramik Instytut Dizajnu i jednocześnie opiekun projektu - Marta Dachowska zaznacza, że produkty sygnowane logo tej manufaktury, to połączenie nietuzinkowości, dobrego warsztatu i współczesnego podejścia do ceramiki. 

– Wynikiem tego jest świetna sztuka użytkowa, którą chcemy prezentować – dodaje. Wyjątkowość ENDE tkwi również w kolorach, stosowanych przez ceramików tej manufaktury. Porcelana jest barwiona na różowo i czarno, a do tego nieszkliwiona, co podkreśla kolor materiału. Na kieleckiej wystawie, oprócz obiektów stworzonych z ceramiki, będzie można zobaczyć również rzeczy szklane, m.in. kieliszki do szampana.

ENDE, to marka tworzona we Wrocławiu od 2012 roku, przez Natalię Gruszecką i Jakuba Kwarcińskiego. Są oni absolwentami tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Firma projektuje i wytwarza współczesne wyroby porcelany użytkowej, produkując je w swojej manufakturze. Są to przede wszystkim przedmioty codziennego użytku. Obecnie sprzedawane są  na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Europie, ale także w Azji i na Bliskim Wschodzie.
Ekspozycja „Imię Różu”, będzie prezentowana do października.

Autorzy