Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Szydłów szykuje się do zmiany statusu

Z nowym rokiem, Szydłów odzyska prawa miejskie. Miejscowość utraciła je 150 lat temu, w wyniku represji za udział i wsparcie mieszkańców w Powstaniu Styczniowym. Wczoraj Radio Kielce nadawało z Szydłowa audycję "Raport Dnia". Dziś będziemy w Pierzchnicy.

Autor: Mateusz Kaczmarczyk

10.07.2018 16:13 / Aktualizacja 11.07.2018 07:43

image 06.02.2018 Szydłów. Widok Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Wójt Jan Klamczyński postrzega odzyskanie statusu miasta, jako okazję do rozwoju tego rejonu, który do tej pory znany był głównie z hodowli śliwek. Zaznacza przy tym, że po ogłoszeniu odzyskania praw miejskich, już pojawiły się pierwsze propozycje zakupu okolicznych działek mieszkalnych. Zgłosili się także pierwsi inwestorzy.

W Szydłowie rozpoczęły się znaczące prace konserwatorskie przy najważniejszych zabytkach. Jak mówi Maria Stachuczy, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, jednym z najważniejszych punktów poddanych remontowi jest Pałac Jagiełły, który otrzyma nowe, szklano-stalowe zadaszenie.

Odbudowany zostanie także system piecy hypokaustycznych, który wykorzystywano tylko na dwóch zamkach w Polsce. W synagodze wymieniona będzie natomiast elewacja, a sala główna, po remoncie będzie przeznaczona do celów kulturalnych.

Reakcją mieszkańców Szydłowa na wieść o odzyskaniu praw miejskich było przede wszystkim zdziwienie, ale i radość. Jak mówią w Szydłowie żyje im się dobrze. Chwalą sobie przede wszystkim spokój i małomiasteczkowy nastrój. Mają jednak nadzieję, że pozwoli to na unowocześnienie miejscowości.

Od nowego roku prawa miejskie odzyskają również: Nowa Słupia i Pierzchnica.

Dziś Raport Dni z Pierzchnicy - trzeciej miejscowości w regionie, która od 1 stycznia 2019 roku odzyska prawa miejskie. Będziemy rozmawiać z gospodarzami tej miejscowości, pasjonatami i mieszkańcami o historii, czasach współczesnych i przyszłości Pierzchnicy jako miasta. Raport Dnia w Radiu Kielce od 12.15 do 14.00.

[Zdjęcia: 32]

[Zdjęcia: 24]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szydłów RK Sandomierz prawa miejskie Plenerowy Raport Dnia Raport Dnia
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Polskie Carcassonne odzyska dawny blask

Polskie Carcassonne odzyska dawny blask

Brama do Łysogór znów miastem

Brama do Łysogór znów miastem

Rada Ministrów za nowymi miastami w regionie

Rada Ministrów za nowymi miastami w regionie

Nowa Słupia i Klimontów ponownie miastami?

Nowa Słupia i Klimontów ponownie miastami?