Szydłów szykuje się do zmiany statusu

Z nowym rokiem, Szydłów odzyska prawa miejskie. Miejscowość utraciła je 150 lat temu, w wyniku represji za udział i wsparcie mieszkańców w Powstaniu Styczniowym. Wczoraj Radio Kielce nadawało z Szydłowa audycję "Raport Dnia". Dziś będziemy w Pierzchnicy.

Wójt Jan Klamczyński postrzega odzyskanie statusu miasta, jako okazję do rozwoju tego rejonu, który do tej pory znany był głównie z hodowli śliwek. Zaznacza przy tym, że po ogłoszeniu odzyskania praw miejskich, już pojawiły się pierwsze propozycje zakupu okolicznych działek mieszkalnych. Zgłosili się także pierwsi inwestorzy.

W Szydłowie rozpoczęły się znaczące prace konserwatorskie przy najważniejszych zabytkach. Jak mówi Maria Stachuczy, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, jednym z najważniejszych punktów poddanych remontowi jest Pałac Jagiełły, który otrzyma nowe, szklano-stalowe zadaszenie.

Odbudowany zostanie także system piecy hypokaustycznych, który wykorzystywano tylko na dwóch zamkach w Polsce. W synagodze wymieniona będzie natomiast elewacja, a sala główna, po remoncie będzie przeznaczona do celów kulturalnych.

Reakcją mieszkańców Szydłowa na wieść o odzyskaniu praw miejskich było przede wszystkim zdziwienie, ale i radość. Jak mówią w Szydłowie żyje im się dobrze. Chwalą sobie przede wszystkim spokój i małomiasteczkowy nastrój. Mają jednak nadzieję, że pozwoli to na unowocześnienie miejscowości.

Od nowego roku prawa miejskie odzyskają również: Nowa Słupia i Pierzchnica.

Dziś Raport Dni z Pierzchnicy - trzeciej miejscowości w regionie, która od 1 stycznia 2019 roku odzyska prawa miejskie. Będziemy rozmawiać z gospodarzami tej miejscowości, pasjonatami i mieszkańcami o historii, czasach współczesnych i przyszłości Pierzchnicy jako miasta. Raport Dnia w Radiu Kielce od 12.15 do 14.00.

[MXGaleria]10104[/MXGaleria]

Autorzy