Album o polskiej animacji już w druku

Siedemdziesięciolecie polskiej animacji było inspiracją do wydania albumu poświęconego temu rodzajowi twórczości. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach stworzyło go, nawiązując tym samym do niedawno otwartej wystawy "Bohaterowie z ekranu. 70 lat polskiej animacji dla dzieci", która prezentuje m.in. bohaterów kilkudziesięciu seriali i filmów dla dzieci, w tym bardzo dobrze znanego Bolka i Lolka, Reksia, czy też Plastusia i Muminki.

Jacek Gonciarz, pomysłodawca projektu i kurator wystawy, opisuje, że za początek polskiej animacji uznaje się rok 1947, czyli czas premiery czternastominutowego filmu animowanego, w reżyserii Zenona Wasilewskiego, pod tytułem „Za króla Krakusa”. Album składa się z 60 stron, na których można odnaleźć m.in. historię wytwórni filmowych: łódzkiego Semafora i Studia Miniatur Filmowych w Warszawie. Całość została opatrzona dużą liczbą fotografii, przedstawiających eksponaty wystawy.

Jacek Gonciarz zaznacza, że specyfika wystawy leży w unikatowości.

- Oprócz tego, zarówno w albumie jak i na wystawie widać ogromną plastykę, co również wpływa na jej nietuzinkowość - dodał.

Cena wydawnictwa jeszcze nie jest znana. Wiadomo jednak, że osoby zainteresowane będą mogły ją nabyć w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Premiera wydawnictwa planowana jest do końca tego miesiąca. Obecnie książka jest w druku.

Autorzy