75. rocznica pacyfikacji Michniowa. Zainaugurowane zostanie nowe święto

W najbliższy czwartek (12 lipca) po raz pierwszy w historii obchodzone będzie święto Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Przypada ono w 75. rocznicę pacyfikacji Michniowa. W dniach 12-13 lipca 1943 roku Niemcy doszczętnie spalili wieś a następnie wymordowali ponad 200 osób.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreśla, że ziemia świętokrzyska odegrała bardzo ważną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Mieszkańców spotkały niezwykle dramatyczne próby, takie jak tragedia w Michniowie. Cena walki o niepodległość była ogromna. Zdaniem prezesa IPN nowe święto państwowe powinno mieć dla Polaków duże znaczenie.

- Michniów jest symbolem ceny jaką zapłacili mieszkańcy za poparcie dążeń niepodległościowych narodu. Historia tej wsi jest znana na ziemi świętokrzyskiej, ale mało kto zna tę historię w Polsce. Święto będzie okazją do przypomnienia  tragicznych losów mieszkańców, którzy pomagali partyzantom - dodaje Jarosław Szarek.

Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, podkreśla, że lokalna społeczność nie pozwoliła na to, by zapomnieć o tragedii sprzed 75 lat. Hitlerowcy kazali zaorać zbiorową mogiłę, ale Polacy zaraz po wojnie ustawili tablicę z nazwiskami ofiar.

- W miejscowym klubie rolnika powstał kącik pamięci, a idea wybudowania mauzoleum poświęconego ofiarom pojawiła się już w 1979 roku - dodaje.

Obchody święta odbędą się w czwartek. Uroczystości w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie rozpocznie msza święta o godzinie 15.00. Po nabożeństwie odbędzie się koncert „Stabat Mater” w wykonaniu Masovia Baroque Orchestra.

- Uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed mogiłą pomordowanych. Całość zwieńczy konferencja „spotkanie pokoleń” w Ośrodku Kultury - informuje  Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

W spotkaniu będą uczestniczyć świadkowie okupacji oraz rodziny osób, które zginęły w pacyfikacji. Spotkanie opatrzone będzie komentarzem historyków z Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Wsi Kieleckiej.

Pracownicy IPN i Muzeum Wsi Kieleckiej przedstawili także nową wersję portalu internetowego www.martyrologiawsipolskich.pl.

Rafał Leśkiewicz z IPN mówi, że strona ma informować o wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej oraz służyć edukacji młodzieży.

- Portal składa się z kilku elementów, chcieliśmy przedstawić bardzo poważną problematykę dotyczącą mordów na polskich wsiach. Znajduje się tutaj m.in. mapa Polski, na której umieszczono miejsca, gdzie doszło do pacyfikacji - dodaje Rafał Leśkiewicz.

Pracownicy IPN i Muzeum Wsi Kieleckiej zachęcają do kontaktu osoby, które mogą mieć jakiekolwiek pamiątki związane z tragicznymi wydarzeniami drugiej wojny światowej.

 

Posłuchaj wywiadu z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem:

[MXPic]2018/07/jaroslaw-szarek-prezes-instytutu-pamieci-narodowej-2-121138.JPG[/MXPic]

Autorzy