Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Polskie Carcassonne odzyska dawny blask

Trwają prace konserwatorskie przy cennych zabytkach w gminie Szydłów. Wśród odnawianych obiektów są: synagoga, XIV-wieczny zamek królewski, skarbczyk, brama zamkowa z XVII wieku i dawny szpital.

Autor: Marlena Płaska , Katarzyna Prędotka

10.07.2018 07:57

image Szydłów Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

W synagodze zostanie przeprowadzony kompletny remont. Zainstalowane zostanie ogrzewanie, wymieniona posadzka, odnowione sanitariaty. Naprawiony zostanie także dach. Maria Stachuczy z Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie liczy, że zamontowanie ogrzewania spowoduje, że obiekt będzie można także wykorzystywać zimą.

Kosztowne prace obejmują także ruiny średniowiecznego zamku królewskiego, który zostanie pokryty dachem, w części szklanym. Zostanie także odbudowany system grzewczy, tzw. hypocaustum, który wykorzystywano tylko na dwóch zamkach w Polsce a w części zachodniej obiektu wybudowane zostanie zaplecze sanitarne, kiosk i szatnia. Odtworzone zostanie też piętro zamku. Na górze powstanie sala, w której będą organizowane wydarzenia kulturalne związane z dawnym życiem dworskim.

Z kolei w skarbczyku przygotowana zostanie nowa wystawa. Zwiedzający przy wykorzystaniu technik multimedialnych będą mogli poznać historię Szydłowa i innych średniowiecznych miast i zamków w Europie. 

W czasie remontu obiekty nie są dostępne dla zwiedzających. Część eksponatów z synagogi i skarbczyka można obejrzeć w piwnicach kazimierzowskich.

Na całość prac samorząd dostał prawie dotację unijną w wysokości 8 milionów złotych i promesę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gmina zabezpieczyła też 2 miliony złotych wkładu własnego. Planowane zakończenie remontu to jesień 2019 roku.

 

Dzisiaj z Szydłowa nadawać będziemy wyjazdowy program Raport Dnia

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szydłów RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Rycerze rozsławią Szydłów

Rycerze rozsławią Szydłów

Szydłów gotowy na wielki remont

Szydłów gotowy na wielki remont

Zabytki z gminy Szydłów do remontu. Prawie 10 milionów złotych

Zabytki z gminy Szydłów do remontu. Prawie 10 milionów złotych