Letnia atrakcja dla mieszkańców Starachowic. Otwarcie już jutro

Od najbliższej soboty będzie można korzystać z letnich basenów w Starachowicach. Zbiorniki mieszczą się obok krytej pływalni na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Szkolnej. To konstrukcje napowierzchniowe, otoczone pomostem z niezbędną infrastrukturą.

Powierzchnia większego basenu jest taka sama jak niecki na krytej pływalni i ma 24 metry długości i 12 szerokości. Głębokość wody to 1,60 metra. Obok znajduje się mniejszy basen dla dzieci o głębokości 60 centymetrów. Przed wejściem na baseny są odkryte prysznice i miejsce do opłukania nóg. Zakupiono także specjalny „odkurzacz”, czyli maszynę do czyszczenia dna basenów z piasku i osadów.

Koszt budowy obiektu to 950 tysięcy złotych, taką cenę udało się uzyskać dzięki podziałowi prac. Nie wykonywała ich jedna firma, ale na każde zadanie podpisywana była osobna umowa.

Jak informuje prezydent miasta Marek Materek, podobne obiekty w innych miastach kosztują dwa lub trzy razy więcej. Pieniądze na budowę starachowickiej odkrytej pływalni w całości pochodzą z budżetu miasta, w większości zostały zyskane ze sprzedaży działki przy ulicy Wyszyńskiego w okolicy miejskiego targowiska. Ma tam powstać sieciowa restauracja.

Baseny letnie w Starachowicach będą czynne we wszystkie słoneczne dni lata i jesieni. Miasto nie poniesie dodatkowych kosztów utrzymania. Maszyny do oczyszczania wody są na wyposażeniu MOSiR-u, a opłaty za bilety pokryją koszt preparatów do uzdatniania wody. Przez cały czas funkcjonowania basenów letnich dyżurować przy nich będzie dwóch ratowników.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Krystian Sadza zaznacza, że nie było potrzeby zwiększenia liczby etatów, w tym roku nie pracuje kąpielisko na Lubiance, więc miasto dysponuje odpowiednią liczbą personelu. W dni deszczowe czy chłodne baseny nie będą funkcjonować, a o szczegółowe informacje będą podawane przy kasie krytej pływalni i na portalu społecznościowym.

Przy letnich basenach przygotowano także infrastrukturę wypoczynkową. To m.in. plac zabaw, stoliki i krzesła oraz miejsca do prowadzenia działalności gastronomicznej. Będzie można także wypożyczyć leżaki i parasole. Obowiązywał będzie całodzienny bilet, dla dorosłych w cenie 10 złotych, 5 złotych dla uczniów i osób z I grupą inwalidzką. Baseny będą otwarte codziennie od godz. 10.00 do 19.00.

Autorzy