Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

75 lat temu Niemcy spalili żywcem 22 mieszkańców wsi Bór Kunowski

75 lat temu we wsi Bór Kunowski w gminie Brody Niemcy zamordowali kilkadziesiąt osób. Był to odwet za pomoc, jaką mieszkańcy udzielili partyzantom. 4 lipca 1943 roku 22 mieszkańców wsi zostało spalonych żywcem w jednej ze stodół, w tym sześć kobiet i dziewięcioro dzieci. Pozostali byli rozstrzeliwani w czasie obławy w lesie.

Autor: Anna Głąb

04.07.2018 19:50

image Bór Kunowski. 75. rocznica pacyfikacji wsi. Na zdjęciu: wojewoda Agata Wojtyszek (trzyma wiązankę) Fot. Anna Głąb / Radio Kielce
Komentarze

Stanisława Pszonak tego dnia miała przystąpić do pierwszej komunii świętej. Z ciotką i bratem schowała się na polu, w zbożu. Tam znalazł ich niemiecki żandarm, ale kazał uciekać im do domu. Oni ocalili życie, zginął jednak ojciec i brat. Niemcy nie pozwolili pogrzebać ciał zamordowanych na cmentarzu. Spoczywali we wspólnej mogile w lesie, dopiero po wojnie ciała przeniesiono na cmentarz w Kunowie.

Pomnik upamiętniający miejsce pierwszego pochówku pomordowanych stoi na straży pamięci o tych wydarzeniach. Przy nim odbyła się msza święta.

Obecna na uroczystości wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśliła, że 4 lipca to znamienna data w województwie. W tym dniu w 1943 roku odbyła się pacyfikacja Boru Kunowskiego, trzy lata później doszło do tragicznych wydarzeń 1946 roku w Kielcach. Zadaniem władz państwowych, ale także wszystkich mieszkańców, jest podtrzymywanie pamięci o tym, co się stało. Dlatego, szczególnie cieszy obecność młodzieży, która pomimo trwających wakacji licznie uczestniczyła w obchodach.

Organizatorem uroczystości są Urząd Gminy Brody oraz Urząd Miasta i Gminy Kunów. O samo miejsce dbają w szczególny sposób mieszkańcy wsi. Wielu z nich historię 4 lipca zna z opowieści najbliższych. Prawie każda rodzina ma wśród pomordowanych swojego przodka. Na coroczne spotkania, które bez względu na pogodę odbywają się dokładnie w rocznicę pacyfikacji, 4 lipca, corocznie przychodzi wielu mieszkańców okolicznych wsi. To ich hołd dla poległych.

[Zdjęcia: 10]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Brody RK Starachowice
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

74 lata temu Niemcy spacyfikowali Chęciny

74 lata temu Niemcy spacyfikowali Chęciny

74 lata temu Niemcy spacyfikowali miejscowość. Uroczystości w Wolicy

74 lata temu Niemcy spacyfikowali miejscowość. Uroczystości w Wolicy

O tej zbrodni nie da się zapomnieć. 75 lat temu Niemcy rozstrzelali 45 żydowskich dzieci

O tej zbrodni nie da się zapomnieć. 75 lat temu Niemcy rozstrzelali 45 żydowskich dzieci

Nie tylko pogrom. Niemcy poznają historię Kielc

Nie tylko pogrom. Niemcy poznają historię Kielc