Odegrał bardzo ważną rolę w środowiskach partyzanckich. Zostanie patronem WOT

Eugeniusz Kaszyński pseudonim „Nurt” będzie patronem 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Był on zastępcą Jana Piwnika „Ponurego” w zgrupowaniach partyzanckich.

Pułkownik Artur Barański, dowódca Świętokrzyskiej Brygady mówi, że zdecydowano się na tego bohatera, ponieważ nie jest on jeszcze dobrze znany w lokalnym środowisku. Tymczasem „Nurt” odegrał bardzo ważną rolę w środowiskach partyzanckich.

- On był mózgiem tych zgrupowań. To postać niedoceniona w historii. Razem z Instytutem Pamięci Narodowej stwierdziliśmy, że warto go upamiętnić i złożyliśmy już stosowny wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej – wyjaśnia płk Artur Barański.

Jak dodaje, oficjalnie patron zostanie ogłoszony w następnym roku. Świętokrzyska Brygada przygotowała także wzór odznaczeń pamiątkowych i rozpoznawczych.

- Stylizowane są tak, żeby przypominały o Górach Świętokrzyskich. Odznaczenia zawierają odznakę zgrupowań partyzanckich „Ponury-Nurt”, czyli znak Polski Walczącej, w który wpisany jest jelonek Gór Świętokrzyskich – dodaje płk Artur Barański.

[MXPic]2018/06/dsc-0114-173440.JPG!ZOOM[/MXPic]

10. Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej planuje także budowę strzelnicy we współpracy z gminą Łoniów w powiecie sandomierskim. Fundusze na ten cel mają pochodzić z rządowego programu „Strzelnica w każdym powiecie”. Obiektem zarządzałby samorząd, ale pierwszeństwo z korzystania z niego posiadałoby Wojsko Polskie.

Autorzy