W sobotę główne uroczystości 200-lecia diecezji sandomierskiej. Sprawdź, co będzie się działo

W najbliższą sobotę - 16 czerwca odbędą się główne uroczystości z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej. Biskup Krzysztof Nitkiewicz przypomina, że w diecezji mieszka ponad 680 tysięcy ludzi, a zdecydowana większość z nich to katolicy. Są 242 parafie, najmniejsze liczą około 400 mieszkańców, a największe po 13 - 14 tysięcy ludzi. W diecezji posługę sprawuje 622 księży, 69 kapłanów zakonnych oraz ponad 340 sióstr zakonnych.

Jak stwierdził biskup, jednym z największych problemów jest zmniejszająca się liczba powołań oraz indywidualistyczne postawy niektórych duchownych i świeckich. Hierarcha dodaje, że niewątpliwym atutem diecezji sandomierskiej jest młodzież, bardzo zaangażowana w życie kościoła. To także ludzie dorośli, działający w wolontariacie oraz jedna z najbardziej rozwiniętych sieci placówek Caritas. Biskup przypomniał, że trwa 3. Synod Diecezji, który jest organem konsultacyjnym i ma pomóc w zbliżeniu kościoła lokalnego, do bieżących problemów ludzi. Gotowy jest już dokument roboczy, który będzie dostępny na stronie internetowej kurii. Praca Synodu zakończy się w 2020 roku.

[MXPic]2018/06/dsc03566-151724.JPG!ZOOM[/MXPic]

Z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej, Wydawnictwo i Drukarnia Diecezjalna wydały 12 różnych pozycji. To książki, albumy i przewodniki. Jak powiedział dyrektor wydawnictwa ks. Leszek Pachuta, spojrzenie każdego z autorów jest inne. W swoich publikacjach przedstawiają zarówno historię, jak i zasłużone postacie Kościoła Sandomierskiego. Wszystkie pozycje wydane z okazji 200-lecia diecezji są dostępne w Wydawnictwie Diecezjalnym oraz na stronie internetowej tej instytucji.

[MXPic]2018/06/dsc03562-151723.JPG!ZOOM[/MXPic]

Główne uroczystości jubileuszowe, w najbliższą sobotę rozpoczną się od procesji hierarchów kościelnych, która przejdzie z siedziby kurii do katedry. Weźmie w niej udział około 20 biskupów oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczyć będzie mszy świętej. Dalsza część obchodów odbywać się będzie w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie m.in. rozstrzygnięty zostanie konkurs artystyczny dla dzieci i młodzieży. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie swojej parafii.

[MXPic]2018/06/dsc03560-151722.JPG!ZOOM[/MXPic]

Z okazji jubileuszu, przygotowano jeszcze jedno wydarzenie. 30 czerwca w zamku Krzyżtopór w Ujeździe zostanie wystawione oratorium o Męczennikach Sandomierskich, przygotowane przez krakowskich artystów specjalnie na tę okazję.

Autorzy