Patriotyczna lekcja w Kazimierzy

Biało-czerwone barwy przybrała sala widowiskowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Dzieci i młodzież ze szkół z całego powiatu mieli okazję odbyć wyjątkową patriotyczną lekcję biorąc udział w akcji „Korowód Niepodległości”. To projekt wojewody Agaty Wojtyszek, którego celem jest przede wszystkim wzmacnianie patriotycznych postaw oraz edukacja najmłodszych.

Spotkania odbywają się we wszystkich miastach powiatowych regionu. Kazimierza Wielka jest dwunasta z kolei. Akcja wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości. Wicewojewoda Andrzej Bętkowski podkreśla, że każde ze spotkań cieszy się dużym zainteresowaniem młodych ludzi. - Podróżując po całym województwie widzę, ile wśród młodzieży jest spontaniczności, a jednocześnie przywiązania do tradycji narodowej. Ważne byśmy w tym szczególnym roku jubileuszu 100-lecia niepodległości jeszcze bardziej potrafili to zaakcentować – powiedział Andrzej Bętkowski.    

Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych miały okazję posłuchać ciekawej lekcji historii przygotowanej przez Delegaturę IPN w Kielcach oraz zapoznać się z najważniejszymi postaciami walki o niepodległość. Dla uczniów przygotowano także wiele atrakcji. Była strzelnica pneumatyczna, wielkogabarytowe kolorowanki, pokazy grup rekonstrukcji historycznej, czy fotobudka. Taką formę przekazywania wiedzy o historii docenili najmłodsi. Jak mówili, przygotowane dla nich atrakcje, w tym głównie historyczne quizy, w przystępny sposób pozwoliły im poznać losy ojczyzny.   

Agata Gałka-Bernacka z biura wojewody świętokrzyskiego informuje, że w akcji wzięło do tej pory udział około 10 tysięcy uczniów świętokrzyskich szkół. Dodaje, że Urząd Wojewódzki ma w planach kolejne akcje. Wśród nich wymienia między innymi projekt „Kierunek niepodległa”. - Będą to pikniki patriotyczne, na które zaprosimy całe rodziny. Zorganizujemy je w pięciu miastach naszego regionu: na południu, północy, wschodzie i zachodzie oraz w stolicy regionu, Kielcach – zapowiada Agata Gałka-Bernacka.   

Urząd Wojewódzki planuje również przygotowanie międzypokoleniowego słuchowiska radiowego oraz organizację konkursu plastycznego. Ostatnie spotkanie w ramach akcji „Korowód Niepodległości” odbędzie się 14 maja w Suchedniowie.

Autorzy