Praca szuka pracownika

Świętokrzyski rynek pracy staje się coraz bardziej przyjazny dla osób, które poszukują zatrudnienia. Na koniec lutego stopa bezrobocia w regionie świętokrzyskim osiągnęła poziom 9,3% i jest to najniższy wskaźnik w historii w naszym województwie od 1999 roku.

Jak przyznawały osoby, które uczestniczyły w kieleckich Ogólnopolskich Targach Pracy dla Studentów i Absolwentów Szkół Wyższych, teraz łatwiej jest znaleźć zatrudnienie niż kilka lat temu. Miejsc pracy jest bardzo dużo, wystarczy się dobrze rozejrzeć. - Chciałabym znaleźć pracę w zawodzie audytora i myślę, że na tych targach mi się to uda - powiedziała pani Justyna.

Z kolei pan Marcin szukał pracy jako specjalista ds. BHP. Jak przyznał, podczas imprezy udało mu się nawiązać kilka kontaktów z pracodawcami i teraz będzie czekał na telefon w sprawie rozmowy kwalifikacyjnej. Jego zdaniem, najważniejsze przy szukaniu pracy jest to, by wiedzieć, czego się szuka. Wówczas ze znalezieniem zatrudnienia raczej nie powinno być problemu.   

Pracodawcy, którzy prezentowali oferty zatrudnienia przyznawali, że w ostatnim czasie zmienił się rynek pracy. Jak stwierdził Krzysztof Dyl, którego firma poszukuje pracowników, zarówno na stanowiska biurowe, jak i produkcyjne  teraz to pracodawcy poszukują kompetentnych pracowników, a nie odwrotnie.

Rozwijająca się gospodarka spowodowała, że na rynku jest więcej ofert pracy. To jest pozytywne zjawisko dla osób poszukujących zatrudnienia, ale  pracodawcy mają tym samym problem  ze znalezieniem  pracownika na konkretne stanowisko z konkretnymi kwalifikacjami i uprawnieniami   przyznał Krzysztof Dyl.

W naszym regionie najmniejsze bezrobocie jest w Kielcach. Tu stopa bezrobocia wynosi  6,2%.  Najwyższe bezrobocie  jest w powiecie  skarżyskim i wynosi 16,4%.
Na koniec lutego stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,8%.

Autorzy