We wrześniu w Kielcach przysięga żołnierzy WOT

3 kwietnia będą znane konkretne terminy szkoleń dla żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Pułkownik Artur Barański, dowódca jednostki informuje, że we wrześniu tego roku planowana jest pierwsza przysięga mundurowych działających w jej ramach. Wydarzenie odbędzie się w Kielcach, a weźmie w nim udział około 250 pierwszych wojskowych WOT-u.

Dzisiaj radni komisji finansów publicznych z kieleckiego magistratu wizytowali Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce, gdzie zapoznali się z wyposażeniem bazy wojskowej oraz rozmawiali o ewentualnej współpracy miasta ze świętokrzyskim WOT-em.

Pułkownik Artur Barański uważa, że jego jednostka jest dopiero na początku budowania wzajemnych relacji z miastem. Jednak bardzo ważne jest to, że radni prawdopodobnie przekażą działkę przy ulicy Mielczarskiego na potrzeby formowania brygady. Wojsko planuje wyremontować budynek jeszcze do końca tego roku. Na początku armia będzie chciała przystosować pomieszczenia do swoich potrzeb.

- Musimy zainstalować tam specjalne systemy teleinformatyczne. W przyszłości planujemy ogrodzić ten obszar oraz zainstalować odpowiednią bramę. Planujemy też wyremontować budynki magazynowe i garażowe - informuje płk Artur Barański.

Wojskowy mówi, że w tym momencie kluczowe jest przygotowanie instruktorów, którzy zajmą się szkoleniem poborowych. Z kolei z powodu braków w infrastrukturze pierwsze zajęcia świętokrzyskiego WOT-u odbędą się w Krośnie Odrzańskim.

Tomasz Bogucki kielecki radny i przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Rady Miasta Kielce uważa, że to bardzo dobrze, iż w mieście powstaje kolejna jednostka wojskowa.

- WOT jest tutaj pożądany, m.in. dlatego, że będzie blisko współpracował z samorządem - mówi.

W spotkaniu w CPdMZ na Bukówce udział wziął również senator PiS Krzysztof Słoń. Jak twierdzi parlamentarzysta, Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej to wartość dodana nie tylko dla polskiej armii, ale także to prestiż dla Kielc.

- Liczę, że współpraca między samorządem miasta a twórcami brygady będzie cały czas pozytywna i przyniesie kolejne bardzo dobre efekty. Cieszy mnie ten start, który jest szybki i sprawny, a już niebawem będziemy się cieszyć z koszar przy ulicy Mielczarskiego w Kielcach - mówi senator Krzysztof Słoń.

Dowództwo 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej rozważa także trzy kandydatury patronów jednostki - Jana Piwnika „Ponurego”, Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” i Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Autorzy