Archiwum IPN poszerza zbiory. Dzięki rodzinom trzech oficerów AK

Archiwum kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej wzbogaci się dziś o zbiory rodzinne trzech oficerów Obwodu AK Sandomierz. To m.in. fotografie i różnego rodzaju dokumenty. Oficjalne przekazanie oficjalne ze zbiorów rodzin oficerów odbędzie się w 76. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Materiały te, w postaci kopii cyfrowych przekazali: Zofia Kuśnierz-Misiak - córka podporucznika Jana Kuśnierza „Myszy”, Krzysztof Zarobkiewicz - syn kapitana Ignacego Zarobkiewicza „Swojaka” oraz Jerzy Kapka - wnuk kapitana Tadeusza Kucharskiego „Rzewuskiego”. W sumie jest to ponad setka różnego rodzajów dokumentów, które zostaną opracowane i udostępnione. Wszystkie zostaną opisane zgodnie z wymogami archiwalnymi, które ułatwiają korzystanie ze zbiorów.

Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Początek o godzinie 13.00. Gośćmi honorowymi będą rodziny oficerów.

Łącznie w Delegaturze IPN w Kielcach znajduje się około 36 zbiorów, kolekcji oraz darów pochodzących od osób prywatnych lub instytucji społeczno-kulturalnych. Materiały tego typu zajmują ponad 7,5 metrów bieżących zbiorów archiwum. Całość zasobu to 1 km 800 metrów bieżących akt.

Autorzy