Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Jędrzejów? Z okazji wyjątkowego jubileuszu

Prezydent RP Andrzej Duda obejmie patronat nad przypadającymi w tym roku obchodami 800-lecia przybycia Mistrza Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa. Jak informuje burmistrz Marcin Piszczek czynione są również starania, aby Prezydent z tej okazji odwiedził miasto.

Ponadto, w komitecie honorowym znaleźli się ks. kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski, biskup kielecki Jan Piotrowski oraz biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Zdaniem burmistrza Piszczka to bardzo ważne, ponieważ ten rok jest wyjątkowy dla całego Jędrzejowa.

Obchody jubileuszowe rozpocznie 8 marca konferencja naukowa organizowana przez Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe oraz Urząd Miejski.

- Odbędzie się ona pod hasłem „Dziedzictwo Wincentego Kadłubka, Cystersi - miasto - region od średniowiecza do współczesności” - informuje Krzysztof Ślusarek, przewodniczący Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno - Naukowego.

[MXPic]2018/02/dsc00514-155430.JPG!ZOOM[/MXPic]

Jak dodaje, w konferencji zaprezentowani zostaną cystersi, Wincenty Kadłubek, oraz miasto i region, ponieważ te 3 elementy w przeciągu wieków współistniały i były od siebie zależne. Celem konferencji jest ukazanie wzajemnej relacji i związków. W konferencji udział weźmie 14 prelegentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zamku Królewskiego na Wawelu, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II oraz prelegenci z Jędrzejowa. Konferencja zorganizowana zostanie przy wsparciu funduszy unijnych projektu grantowego „Zachowanie dziedzictwa lokalnego” realizowanego przez LGD „Ziemia Jędrzejowska - Gryf ”. Ponadto, z pieniędzy wydane zostaną również materiały pokonferencyjne.

W ramach tegorocznych obchodów z okazji jubileuszu 800-lecia przybycia Mistrza Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa m.in. w czerwcu zaplanowano widowisko historyczne pokazujące przybycie biskupa krakowskiego Wincentego do Jędrzejowa. Tegoroczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbywa się w lipcu i sierpniu również ma nawiązywać do jubileuszu.

W jędrzejowskim Archiopactwie Cystersów znajduje się kaplica błogosławionego Wincentego Kadłubka, gdzie umieszczone są jego relikwie. Biskup Wincenty Kadłubek do Jędrzejowa przybył w 1218 r. Jako skromny mnich spędził tu kilka lat, pisząc ostatnią część „Kroniki Polskiej”.

Od 1 stycznia 2016 roku błogosławiony jest patronem Jędrzejowa. Od tego czasu również kościół klasztorny w Jędrzejowie ma tytuł sanktuarium diecezjalnego bł. Wincentego Kadłubka.

Autorzy