Kielce najzdrowszym samorządem?

Kielce, jako jeden z 30. samorządów w kraju zostało zakwalifikowane do finałowego etapu konkursu „Zdrowy Samorząd”, ogłoszonego przez redakcje: PortalSamorzadowy.pl oraz RynekZdrowia.pl. Do konkursu wpłynęło 160 zgłoszeń.

Głównym celem przedsięwzięcia jest wybór i nagrodzenie urzędów, które w sposób najbardziej skuteczny realizują – między innymi w programach polityki zdrowotnej – zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją i profilaktyką wybranych schorzeń.

- Kielce zostały nominowane za realizację programu szczepień przeciwko grypie oraz profilaktyki zakażeń penumokokowych - informuje Anna Dusza – Ciechanowska, z Wydziału Edukacji, Profilaktyki i Pożytku Publicznego w ratuszu.

Obydwa projekty są realizowane od 2006 roku.

Rocznie, na grypę szczepionych jest w Kielcach około 10 tysięcy osób powyżej 55.roku życia. Kosztuje to samorząd 400 tysięcy złotych w skali roku. Anna Dusza – Michalska dodaje, że drugi z programów dobiega końca, ponieważ od ubiegłego roku podobne działania finansuje resort zdrowia. Aktualnie szczepione są dzieci urodzone przed 1 stycznia 2017 roku. W ramach programu, maluchy były szczepione trzy razy: w trzecim, piątym i po ukończeniu dwunastego miesiąca życia. Rocznie kosztowało to około 1 miliona 200 tysięcy złotych. W tym roku jest to około 300 tysięcy złotych.

Większość laureatów konkursu „Zdrowy samorząd” wyłoni komisja. Jednego wybiorą internauci. Głosowanie potrwa do 1 marca. Nagrody zostaną wręczone 8 marca podczas forum rynku zdrowia w Katowicach.  

Autorzy