Teraz partyzanci mogą być u Ciebie w domu

Ma około 12 centymetrów wysokości i w całości została pomalowana ręcznie. Mowa o figurce Mariana Sołtysiaka pseudonim „Barabasz”. Pomysłodawcą jej stworzenia było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”. Jego prezes Dionizy Krawczyński podkreśla, że pomysł narodził się podczas powstawania projektu gry o „Kadrówce”, w której mają się znaleźć takie figurki.

- Postanowiliśmy więc najpierw zobaczyć jak wygląda tworzenie takich figurek m.in. ile zajmuje ich wyprodukowanie i ile kosztują - dodał.

Figurka została stworzona na podstawie dostępnych zdjęć Mariana Sołtysiaka. Kolejnymi mają być podobizny Antoniego Hedy pseudonim „Szary” albo Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurt”. Jednak w obecnej chwili nie wiadomo, ile figurek będzie finalnie zrobionych. Dionizy Krawczyński podkreśla, że cieszą się one również popularnością wśród środowisk kolekcjonerskich.

Marian Sołtysiak, pseudonim "Barabasz" urodził się 1 lutego 1918 roku w Gnojnie. Brał udział w kampanii wrześniowej. W styczniu 1943 roku został dowódcą Kedywu obwodu kieleckiego AK. Został odznaczony m. in. Krzyżem Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Zmarł 18 grudnia 1995 roku w Kielcach.

Figurka dostępna jest w dwóch wersjach: pomalowana a także ta, którą można pomalować samodzielnie. Aktualnie dostępna jest w sprzedaży internetowej.

Autorzy