Kto dokończy budowę mauzoleum? Muzeum ogłosiło przetarg

Muzeum Wsi Kieleckiej ogłosiło przetarg na prace budowlane i wykończeniowe w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Obecnie budynek w jest w stanie surowym. Wykonawca będzie miał do zagospodarowania powierzchnię ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych. Do wykonania są wszystkie instalacje, np. wodociągowa i elektryczna, ściany wewnętrzne, posadzki i podwieszany sufit.

Zadaniem firm, które zgłoszą swoje oferty będzie wykonanie niezbędnych prac oraz opracowanie scenariusza ekspozycji, która ma sprawić, że będzie to jedno z najlepszych historycznych muzeów narracyjnych w Polsce. Wystawa ma być podzielona na moduły, np. Michniów i Kielecczyzna, Kresy II RP, eksterminacja wsi, pomoc Żydom przez ludność wiejską i udział wsi w ruchu oporu. Scenariusz będzie konsultowany i oceniany przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – zapowiada Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Instytucja liczy na kreatywność projektantów, którzy będą przygotowywać wystawę poświęconą męczeństwu wsi polskich. Wykonawca musi też wziąć pod uwagę dostępne na rynku najnowocześniejsze technologie multimedialne, stosowane w muzeach. Wszystkie cenne i unikatowe eksponaty, które udało się pozyskać będą bowiem prezentowane w zdigitalizowanej formie. Oceniający oferty zwrócą też uwagę na proponowaną grafikę wystawy.

Na dokończenie inwestycji w Michniowie Muzeum Wsi Kieleckiej ma ponad 10 mln zł z krajowego programu Infrastruktura i Środowisko. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg w pierwszym terminie, to prace w Mauzoleum w Michniowie rozpoczną się w kwietniu. Obiekt, upamiętniający pacyfikację ponad 800 polskich wsi będzie oddany do zwiedzania 30 maja 2019 roku.

Mauzoleum w Michniowie już w 2016 roku zostało uznane przez branżowy magazyn "Dezeen" za jedną z najbardziej oczekiwanych realizacji architektonicznych na świecie.

Autorzy