Po tym szkoleniu kobiety nie będą już bezbronne… [ZDJĘCIA]

Bezpłatne szkolenie z samoobrony dla pań odbyło się dzisiaj w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Prowadził je wojskowy instruktor sztuk walki, który uczył panie technik przydatnych w sytuacji niespodziewanego ataku lub innego zagrożenia.

Udział w szkoleniu wzięła między innymi Agnieszka Cyrowiec, studentka bezpieczeństwa narodowego, która przyznała, że szkolenia jest bardzo przydatne.  

- Mogę zdobyć praktyczne umiejętności, które wiążą się też z moimi zainteresowaniami. Poprzednie zajęcia tylko zachęciły mnie do tego, aby regularnie się tutaj pojawiać.  Dowiedziałam się, jak uniknąć ataku, a co ważniejsze, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, by strach mnie nie paraliżował, a także, by potrafić się obronić przed napastnikiem - powiedziała.

Na szkolenie zapisanych jest 56 pań. Dwugodzinne zajęcia odbywają dwa razy w miesiącu i potrwają do końca roku. Starszy chorąży Marcin Kaniewski wyjaśnia, że podczas kolejnych szkoleń panie będą poznawać techniki obrony w przypadku różnych rodzajów ataku: kopnięć, uderzeń, czy duszenia.

- Nauczą się także, jak uwolnić się z uchwytu za włosy i ubrania, a także jak obronić się przed duszeniem. Poza tym poznają techniki bezpiecznych padów na ziemię - dodał.

Jest to druga edycja szkolenia. Poprzedni roczny kurs ukończyło 40 pań.  Projekt Samoobrona Kobiet jest inicjatywą Ministerstwa Obrony Narodowej i będzie prowadzony równolegle w 30 polskich miastach. Mogą w nim uczestniczyć kobiety pełnoletnie, posiadające polskie obywatelstwo, dobrą kondycję i zaświadczenie lekarskie, zezwalające na udział w zajęciach. Na razie limit miejsc został wyczerpany. Jeśli któraś z kandydatek zrezygnuje z udziału w zajęciach, to Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych poinformuje o wolnych miejscach. 

Autorzy