Noc pełna nauki przyciągnęła tłumy

Sekcja świńskiego serca, ptaki drapieżne, wypchane wilki i wystawa roślin wampirów, to tylko mała część atrakcji, które przygotowali organizatorzy Nocy Biologów. Do Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, jak co roku, przyjechały tłumy pasjonatów przyrody. Były zarówno szkolne wycieczki, jak i rodziny z dziećmi.

Pan Mariusz przyjechał z córkami. Hania i Marysia zapewniały, że bardzo dobrze się bawią. - Zrobiłyśmy nasz własny ogród. Teraz już nie jest tak ładny, bo kwiatki zwiędły. Poza tym wybieramy się na wykład o wampirach - mówiły dziewczynki.

Wśród żywych i martwych roślin i zwierząt dostępnych dla oglądających w salach Instytutu Biologii były też kolonie mrówek. Prezentował je Anton Danylenko, student UJK. - Mam w sumie osiem kolonii. Część mrówek złapałem na Ukrainie, część sprowadziłem z Niemiec. Sama hodowla jest bardzo łatwa. Najważniejsze jest zachowanie dużej wilgotności powietrza i od czasu do czasu dajemy mrówkom jakieś jedzenie, na przykład jabłka albo kawałek kurczaka - opowiada Anton Danylenko.

Wiele zwierząt i roślin można było poznać z nietypowej strony. Pracownicy Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych do Kielc przywieźli owce, które chronią przed zarastaniem piękne nadnidziańskie murawy kserotermiczne.

Z kolei Ewa Treska, doktorantka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiadała o zaletach glonów. Jak mówiła - wielu osobom niesłusznie wydają się one nudne. - Nudne, a nawet obrzydliwe. Bo jeśli kąpiemy się gdzieś "na dziko", to unikamy miejsc, gdzie są glony. Tymczasem glony mają mnóstwo bardzo przydatnych zastosowań. Na przykład spożywcze. U nas wykorzystuje się glony do robienia sushi. W Azji robi się z nich zupy, wysuszone stosuje jako przyprawy - opowiada Ewa Treska. Glony wykorzystuje się też w wielu kosmetykach, bowiem pomagają zachować jędrną skórę i chronią przed zmarszczkami.

Hitem Nocy Biologów, jak co roku, okazała się sekcja serca świni. Do sal, w których się odbywała, ustawiały się długie kolejki. Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się, jak ważne jest oddawanie krwi. Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa badali zainteresowanym osobom grupy krwi i opowiadali o honorowym krwiodawstwie.

Autorzy