Studenci myślą o karierze w wojsku

Stu studentów Politechniki Świętokrzyskiej zapisało się już do Legii Akademickiej. Najwięcej chętnych wywodzi się z Wydziału Mechatroniki. Profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki ocenia, że takie zainteresowanie to ogromny sukces. Zdaniem Artura Maciąga, dzieje się tak dlatego, że służba w wojsku od zawsze przyciągała wielu chętnych.

– Mówiąc z przymrużeniem oka - mężczyźni lubią broń, a wojsko potrzebuje kadr. Wśród motywów studentów decydujących się na służbę w Legii Akademickiej jest też na pewno chęć obrony ojczyzny – twierdzi profesor.

Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce przypomina, że to właśnie w tej jednostce odbędzie się szkolenie praktyczne. Ćwiczenia zostaną podzielone na dwa turnusy, pierwszy będzie trwał od 2 lipca do 10 sierpnia, natomiast drugi rozpocznie się kilka dni później. Każdy z nich jest podzielony na moduły. Pierwszy z nich, to moduł szeregowego. Po jego zakończeniu studenci będą zdawali egzamin i złożą żołnierską przysięgę.

- 30-godzinny moduł teoretyczny z kolei, wprowadzi w uwarunkowania służby wojskowej. Studenci poznają regulaminy, dyscyplinę oraz podstawowe działania taktyczne na polu walki – dodaje płk. Paweł Chabielski.

Mimo, że Legia Akademicka będzie działać przy Politechnice Świętokrzyskiej z jej oferty mogą skorzystać studenci innych uczelni. Dzisiaj, w jednostce na Bukówce gościli studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Młodzi ludzie poznawali kulisy pracy korespondentów wojennych. W trakcie zajęć przybliżono im również główne założenia Legii Akademickiej. Marcin, student kierunku bezpieczeństwo narodowe, w rozmowie z reporterem Radia Kielce stwierdził, że oferta organizacji jest bardzo ciekawa.

- Legia Akademicka jest nam potrzebna, dzięki niej łatwiej będzie zostać zawodowym żołnierzem. Rozważam zapisanie się do niej, ale muszę jeszcze zobaczyć, jak potoczą się moje dalsze losy na uczelni – mówi.

Studenci po przejściu szkolenia mogą uzyskać stopień kaprala. Istnieje również możliwość kontynuowania kariery w Wojskach Obrony Terytorialnej. Żacy mogą zostać nawet żołnierzami zawodowymi. Ostateczną liczbę studentów, którzy zgłosili się do Legii Akademickiej poznamy pod koniec stycznia.

Autorzy