Chęciny gazyfikują się. Kolejne miejscowości będą miały dostęp do błękitnego paliwa

W gminie Chęciny rozbudowywana będzie sieć gazownicza. Nowa nitka zostanie poprowadzona do miejscowości Skiby. Władze gminy podpisały list intencyjny z Polską Spółką Gazownictwa.

Robert Jaworski, burmistrz Chęcin twierdzi, że to bardzo ważny krok do zgazyfikowania całej gminy.

- Współcześnie problem ekologicznego paliwa jest szalenie ważny dla każdego samorządu. My też podejmujemy różnego rodzaju działania, które mają wpłynąć na poprawę jakości powietrza, m.in. wprowadziliśmy w budżecie możliwość dopłaty do wymiany pieców - mówi burmistrz.

W kolejnych latach błękitne paliwo popłynie do miejscowościach: Zelejowa, Polichno, Gościniec, Bolmin czy Miedzianka. Dotychczas siec obejmuje znaczną część Chęcin oraz Radkowice i Lipowicę.

Radosław Słoniewski dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach informuje, że planowana jest budowa gazociągu średniego ciśnienia o długości 2100 metrów. Miejscowość Skiby ma zostać zgazyfikowana w ciągu dwóch lat. Jak dodaje dyrektor ogrzewanie domostw gazem ziemnym ma wiele zalet.

- Przede wszystkim jest to ekologiczne i ekonomiczne. Poza tym można powiedzieć, że gaz jest „bezobsługowy” w przeciwieństwie do alternatywnych paliw, gdzie trzeba trochę popracować, aby było ciepło - dodaje Radosław Słoniewski.

W podpisaniu listu intencyjnego między gminą Chęciny a Polską Spółką Gazownictwa wziął udział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń. Parlamentarzysta powiedział, że cieszy go to, że PSG zmieniło podejście do obywateli i gmin regionu świętokrzyskiego.

- Wielu przedsiębiorców, którzy byli skłonni zainwestować swoje pieniądze pytało o dostęp do gazu. To nowoczesne i bardzo dobre paliwo, ważne również ze względów ekologicznych - twierdzi senator Krzysztof Słoń.

W środę o godzinie 17:00 w Hali Widowiskowo Sportowej odbędzie się spotkanie z mieszkańcami miejscowości Skiby i Zelejowa, gdzie zostaną przedstawione wszystkie szczegóły związane z możliwością przyłączenia do nitki gazowej.

Autorzy