Dzieci się ucieszą. Mobilne planetaria dotrą do Świętokrzyskiego

Mobilne planetaria odwiedzą w tym roku miejscowości w naszym województwie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozszerza swój program "Naukobusów". Eksperci z Centrum Nauki Kopernik i ich mobilne laboratoria rozpoczęli wizyty w polskich miastach w ubiegłym roku. W najbliższych miesiącach dzieci będą mogły też przetestować ruchome mini planetaria.

Jak informuje Piotr Ziółkowski, szef gabinetu politycznego wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina, cel się nie zmienił – mobilne laboratorium ma pokazać dzieciom jak ciekawa może być nauka. - Planujemy, że od marca do naukobusów dołączą planetobusy. Myślimy, że to będzie również bardzo ciekawe dla małych badaczy. Trwają prace nad harmonogramem, przyjmujemy zgłoszenia szkół chcących gościć u siebie mobilne centra wiedzy - mówi Piotr Ziółkowski.

Dzięki naukobusom dzieci dowiedziały się między innymi jak powstaje film oraz przekonały się jak łatwo oszukać nasze zmysły. Dzięki planetobusom będą mogły również prowadzić obserwacje nieba oraz poznawać otaczający nas Wszechświat.

Piotr Ziółkowski dodaje, że w tej edycji programu zajęcia w mobilnych laboratoriach będą nie tylko dla uczniów, ale również dla ich rodziców. Nauczą się oni między innymi jak efektywnie rozbudzać dziecięcą ciekawość świata. - Program "Naukobus" okazał się dużym sukcesem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ubiegłym roku udało się odwiedzić ponad 90 szkół, głównie w małych miejscowościach, gdzie w zajęciach uczestniczyło w sumie ponad 25 tysięcy dzieci. W tym roku ministerstwo modyfikuje formułę programu, dzięki czemu będzie jeszcze ciekawszy – zapewnia Piotr Ziółkowski.

W ubiegłym roku naukobusy odwiedziły w naszym województwie między innymi Busko oraz Końskie.

Autorzy