To oni dbają o nasze bezpieczeństwo. Najlepsi dzielnicowi w województwie świętokrzyskim nagrodzeni

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach podsumowano program "Nasz Dzielnicowy", w ramach którego funkcjonariusze odbyli szereg szkoleń i warsztatów podnoszących ich kompetencje pracy w terenie. Podczas gali rozstrzygnięto także plebiscyt "Przyjazny Dzielnicowy", w którym to mieszkańcy oddawali swoje głosy na najaktywniejszych mundurowych.

Najlepiej został oceniony aspirant sztabowy Stanisław Patrzykąt z KPP w Końskich. Został on wyróżniony między innymi za pomoc w odbudowie dwóch domów na terenie swojego rewiru oraz aktywną działalność społeczną. Jak twierdzi Stanisław Patrzykąt, od początku służby za cel stawiał sobie pomoc innym.

- Jeśli mam możliwość staram się na każdym kroku pomagać słabszym i biedniejszym. Do udziału w akcjach staram się także zachęcać przedsiębiorców, którzy nieraz chętnie je wspierają - dodaje. Jak podkreśla, funkcjonariusz aby dotrzeć do mieszkańców nie potrzebuje wiele. Czasami wystarczy zwykła rozmowa.

Z kolei starszy sierżant Tomasz Krężołek z Komisariatu w Morawicy, który w plebiscycie zajął drugie miejsce twierdzi, że praca i bliski kontakt z mieszkańcami to nie tylko przyjemność, ale i wyzwanie.

- Często praca dzielnicowego, wiąże się ze wskazywaniem drogi i pomocą w radzeniu sobie z sytuacjami konfliktowymi. Powoli również sami mieszkańcy nabierają coraz większego zaufania do funkcjonariuszy, co jest również zasługą takich programów - dodaje.

Zdaniem Dariusza Augustyniaka, komendanta Wojewódzkiego Policji, dzielnicowi wyróżnieni w tym plebiscycie zasługują na szczególne uznanie, ponieważ ich skuteczność oceniali sami mieszkańcy.

- Wiąże się to z nową koncepcją pełnienia funkcji dzielnicowego, który wychodząc do mieszkańców stara się rozwiązywać ich problemy, stając się inicjatorem. Poprzez swoje kompetencje zdobyte podczas szkoleń w ramach programu, dajemy dzielnicowym nowe możliwości i rozwiązania, aby jeszcze lepiej wykonywali swoje funkcje - dodaje.

Celem plebiscytu było wskazanie dzielnicowych, którzy - zdaniem społeczności -wykazują się szczególnym zaangażowaniem w lokalne sprawy oraz rzetelnością w rozwiązywaniu ludzkich problemów.

Trzecie miejsce zajął st. sierżant Łukasz Bukała, z Komendy Miejskiej policji w Kielcach. Wśród wyróżnionych znalazły się także aspirant Anna Dulemba z KPP w Skarżysku-Kamiennej i młodszy aspirant Mariola Marszałek z KPP w Staszowie.

W województwie świętokrzyskim pracuje 219 dzielnicowych. Zgłoszonych do pierwszej edycji plebiscytu Przyjazny Dzielnicowy było 55 funkcjonariuszy.

Autorzy