Buscy seniorzy nareszcie „na swoim”

W Busku-Zdroju rozpoczął działalność Klub Seniora. Jest to pierwsza tego typu placówka w mieście w całości przeznaczona na potrzeby osób starszych. W budynku po byłej pralni chemicznej przy ulicy Różanej swoje miejsce znajdą również rozproszone dotąd na terenie miasta stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Inwestycja zrealizowana została dzięki dotacji z rządowego programu „Senior plus”.

Do użytku seniorów oddana została powierzchnia ponad 300 metrów kwadratowych. W budynku znalazła się m.in. duża sala na ponad 150 osób, a także sala rehabilitacyjna i komputerowa oraz zaplecze kuchenne. W uroczystym otwarciu obiektu wzięło udział ponad stu seniorów, a także lokalni działacze, radni i władze miasta oraz powiatu. Obiekt poświęcił proboszcz buskiej parafii Niepokalanego Poczęcia ks. Tadeusz Szlachta.

Irena Legutko, przewodnicząca buskiej Rady Seniorów podkreśliła, że nowa placówka będzie miejscem spotkań wszystkich seniorów, zarówno tych zrzeszonych w różnych środowiskach, jak również osób, które do tej pory nie korzystały z pomocy miejskich organizacji działających na rzecz seniorów.

[MXPic]2017/12/dsc07306-172126.JPG!ZOOM[/MXPic]

- Moim marzeniem było, aby stworzyć miejsce, do którego każda samotna osoba z naszego miasta będzie mogła swobodnie przyjść, spotkać się z innymi, porozmawiać, napić się kawy i podzielić swoimi troskami i radościami. Mam nadzieję, że otwarty Klub Seniora pozwoli moje marzenie spełnić - powiedziała Irena Legutko. 

Klub Seniora działa w Busku od 10 lat i zrzesza ponad 150 członków. Jak tłumaczy, jego przewodniczący Zdzisław Janik, do tej pory seniorzy korzystali z pomieszczeń użyczonych przez władze miasta w buskiej Szkole Podstawowej nr 3. Dodał, że w obecnej placówce przewidziano dla seniorów zdecydowanie więcej miejsca.

- Seniorzy z Buska są bardzo aktywną grupą. Każde nasze spotkanie cieszy się ponad 80-procentową frekwencją, dlatego otwarty klub z pewnością będzie tętnił życiem. Szczególnie ważna dla nas jest znajdująca się w nim duża sala, która będzie miejscem ożywionych spotkań - zaznaczył przewodniczący Klubu Seniora.

Burmistrz Waldemar Sikora podkreślił, że starania o znalezienie dogodnej lokalizacji dla działających na terenie Buska-Zdroju organizacji seniorskich trwały w mieście od dłuższego czasu. Dodał, że Klub mieści się w bliskiej odległości od terenów rekreacyjnych „Glinianki”, co jego zdaniem uatrakcyjni ofertę organizowanych tam spotkań. 

- Chcieliśmy stworzyć seniorom warunki do działania na odpowiednim poziomie, które z pewnością będą ich teraz zachęcały do dalszej aktywności na rzecz mieszkańców naszego miasta - stwierdził burmistrz.

Koszt remontu budynku na potrzeby seniorów w Busku-Zdroju wyniósł ponad 430 tys. złotych, z czego 150 tys. złotych pokryło uzyskane przez gminę dofinansowanie z programu „Senior plus”.   

Autorzy