Wśród studentów panuje moda na wojsko

60 studentów wstąpiło do Legii Akademickiej tworzonej przy Politechnice Świętokrzyskiej. Rektor Wiesław Trąmpczyński ma nadzieję, że ich śladem pójdą kolejne osoby z innych kieleckich uczelni i w zajęciach wojskowych będzie uczestniczyło wielu studentów.

Jak zauważył, dziś młodzi ludzie  interesują się wojskiem i sprawami związanymi z obronnością.  Specjalne zajęcia złożone z części teoretycznej i praktycznej mają im pomoc w poznaniu realiów życia żołnierza i być może w decyzji związanej z wyborem dalszej kariery w armii.

Gość Radia Kielce powiedział, że pierwsze wykłady rozpoczną się wiosną, a zajęcia praktyczne  latem przyszłego roku. Ma nadzieję, że wykłady zainteresują studentów, bo współczesne wojsko to nie tylko karabin, ale całe zaawansowane technologicznie i systemy służące obronności.

Rektor dodał, że uczelnia przygotowuje się we współpracy z zakładami przemysłu zbrojeniowego i MON do realizacji także dwóch innych dużych projektów. Pierwszy rozpoczął się od zawiązania konsorcjum pięciu uczelni technicznych, które kumulując swój potencjał badawczy i naukowy mogą realizować projekty polskiego przemysłu zbrojeniowego. Drugi zakłada utworzenie w Masłowie specjalnej bazy, w której naukowcy z Politechniki mogliby się zajmować opracowywaniem systemów  zbrojeniowych i nawigacji do dronów.  

Jak dodał Wiesław Trąmpczyński oba duże projekty wymagają jeszcze uzgodnień i znalezienia źródła ich finansowania. Ma jednak nadzieję że w przyszłym roku uda się zrealizować.

Autorzy