Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zapalenie stawu biodrowego. Jak je leczyć?

Zapalenie stawu biodrowego częściej dotyka chłopców. Jest dokuczliwym schorzeniem, które nieleczone w porę może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. O chorobie rozmawiamy z doktorem Piotrem Zającem – specjalistą chirurgiem-ortopedą-traumatologiem – kierownikiem oddziału Ortopedii Dziecięcej w WSZ.

Autor: Magdalena Sitek

06.11.2017 20:24

image dr n.med. Piotr Zając Fot. Karol Żak / Radio Kielce
Komentarze

Panie doktorze czym jest zapalenie stawu biodrowego?

To jest bardzo szerokie pojecie i to jest można powiedzieć cała grupa chorób spowodowana różnymi czynnikami etiologicznymi i mającymi różny przebieg. Na szczęście najczęściej mamy do czynienia z łagodnymi – przemijającymi zapaleniami biodra. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wysięk w stawie, konkretnie płyn, który zbiera się w jamie stawowej. To powoduje ograniczenie ruchomości, ból, utykanie. Dziecko przestaje chodzić, sygnalizuje, że boli. Dziecko może narzekać na ból uda czy kolana.

Skąd się bierze zapalenie stawu biodrowego?

Do końca tego nie wiemy. Przyczyny mogą być różne. To może być uraz, alergizacja lub przebyta choroba o podłożu zapalnym. Obserwujemy, że często do zapalenia stawu biodrowego dochodzi u dzieci, które kilka tygodni wcześniej przeszły jakąś infekcję wirusową np. zapalenie ucha, pęcherza itp.

Kto częściej choruje chłopcy czy dziewczynki?

Zdecydowanie chłopcy. Statystyki pokazują, że chłopcy zapadają na to schorzenia dwa razy częściej niż dziewczynki. Jeśli chodzi o grupę wiekową to dzieci najczęściej między 3 a 10 rokiem życia. Z praktyki widzę, że najczęściej są to dzieci 6-,7-letnie.

Niestety chorują też dzieci bardzo małe nawet noworodki i dzieci kilkumiesięczne. Najczęściej przyczyną się infekcje bakteryjne. Należy szybko reagować, by nie doszło do stanów ropnych, które mogą niszczyć staw.

Jak u takiego dziecka stwierdzić chorobę ?

U malutkich dzieci objawem, którego nie można przeoczyć jest tak zwane pseudo porażenie kończyny. Kończyna jest nieruchoma, ustawia się w określonej pozycji i każda próba zmiany pozycji sprawia dziecku silny ból co objawia się jego płaczem.

Jak leczy się zapalenie stawu biodrowego. Czy to zawsze będzie szpital ?

Nie. Wszystko zależy od wieku dziecka i stanu zaawansowania choroby. Noworodki i dzieci kilkumiesięczne wymagają leczenia szpitalnego. W większości przypadków u dzieci kilkuletnich zleca się przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz wypoczynek i nie obciążanie kończyny z chorym stawem biodrowym. Najlepiej jeśli dziecko pozostaje przez pewien czas w pozycji leżącej.

Po przebytej chorobie pacjent może wrócić do normalnej działalności.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Czas dla zdrowia
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Na zawał serca bardzo często zapracowujemy sobie sami

Na zawał serca bardzo często zapracowujemy sobie sami

Rak prostaty to chytry i podstępny nowotwór

Rak prostaty to chytry i podstępny nowotwór

Na Każdą Pogodę – Czas dla zdrowia - 31.01.2017 - Hubert Konstantynowicz

Na Każdą Pogodę – Czas dla zdrowia - 31.01.2017 - Hubert Konstantynowicz

„Czas dla Zdrowia”: sepsa - co to jest?

„Czas dla Zdrowia”: sepsa - co to jest?