Artur Detko na podium w Suchej Beskidzkiej

Artur Detko zajął trzecie miejsce w prestiżowym wyścigu kolarskim, 19. Memoriale Henryka Łasaka. Po finiszu z peletonu zawodnika włoszczowskiej grupy Domin Sport wyprzedzili zwycięzca Alan Banaszek z CCC Sprandi Polkowice i drugi na „kresce” Sylwester Janiszewski z grupy Wibatech 7R Fuji. Kolarze mieli do pokonania 165 km na malowniczej trasie wokół Suchej Beskidzkiej.

Tradycyjny wyścig kolarski organizowany jest dla upamiętnienia postaci Henryka Łasaka - legendarnego trenera kolarskiego, byłego szkoleniowca reprezentacji Polski (w latach 1965 - 73), opiekuna całej generacji najlepszych naszych kolarzy, w tym m.in. Ryszarda Szurkowskiego, Stanisława Szozdy, Zygmunta Hanusika, Lucjana Lisa i Janusza Kowalskiego.

Pod jego opieką Polacy sięgnęli po srebrny medal igrzysk olimpijskich w Monachium (1972), oraz po brązowy medal mistrzostw świata (1971) - oba trofea w wyścigu drużynowym na 100 km.

Henryk Łasak zginął w 1973 r. w wypadku samochodowym niedaleko Suchej Beskidzkiej.

Kilka miesięcy po śmierci Henryka Łasaka polscy kolarze wywalczyli w Barcelonie tytuł mistrza świata w wyścigu drużynowym, a w wyścigu indywidualnym zwyciężył Ryszard Szurkowski przed Stanisławem Szozdą.

Wyniki Memoriału Henryka Łasaka 2017, Sucha Beskidzka - Sucha Beskidzka (165,5 km):

1. Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice)      3:58:36

2. Sylwester Janiszewski (Wibatech 7R Fuji)

3. Artur Detko (Domin Sport)

4. Siarhei Papok (Minsk Cycling Club)

5. Andriy Kulyk (Kolss)

6. Carlos Ambrosius (LKT Team Brandenburg)

7. Dominik Neumann

8. Roman Lehky

9. Viesturs Luksevics (Rietumu Banka - Riga)

10. Armands Becis (Rietumu Banka - Riga)

Autorzy