Promem między Nowym Korczynem a Borusową za darmo

Od 23 czerwca zostaną zniesione opłaty za przeprawę mostową na Wiśle między Nowym Korczynem, a Borusową. Taką decyzję podjął samorząd województwa małopolskiego, który nadzoruje przewóz w tym miejscu. Kierowcy samochodów osobowych płacili do tej pory 6 zł za przejazd, natomiast kierowcy samochodów ciężarowych 12 zł. Indywidualne osoby za przewóz płaciły złotówkę.

Jak informuje wójt Nowego Korczyna- Paweł Zagaja, o zniesienie opłat zabiegały od kilku lat samorządy kilku ościennych gmin, również Nowego Korczyna. Dodaje, że z przeprawy mostowej korzysta na co dzień wielu mieszkańców. - Zapotrzebowanie, zawłaszcza w okresie wakacyjnym jest duże. Ludzie korzystają z promu, aby wymieniać płody rolne, ale przede wszystkim dojeżdżać do pracy. Mieszkańcy zgłaszali do nas apele o zniesienie opłat, dlatego cieszę się, że sejmik województwa małopolskiego podjął taką decyzję – powiedział wójt.

Prom kursuje między Nowym Korczynem a Borusową siedem dni w tygodniu od godziny 5:00 do 21:00. W miejscu obecnej przeprawy promowej docelowo ma powstać most łączący Świętokrzyskie z Małopolską. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Małopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, który przygotowuje aktualnie dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na wykonanie inwestycji. Na mocy porozumienia budowa mostu będzie finansowana przez zarząd województwa świętokrzyskiego i małopolskiego i ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Z kolei Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich, za pośrednictwem firmy Promost Consulting, pracuje nad opracowaniem raportu oddziaływania na środowisko dla obwodnicy Nowego Korczyna. Jeśli dokument uzyska aprobatę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju i wojewody świętokrzyskiego, wójt będzie mógł wydać decyzję środowiskową, która da ostatecznie zielone światło dla budowy inwestycji.

Mieszkańcy Nowego Korczyna w konsultacjach społecznych opowiedzieli się za tzw. zachodnim wariantem budowy obwodnicy.

Połączenia promowe w regionie:

Opatowiec (powiat kazimierski)

Przeprawa promowa na Wiśle i Dunajcu.

Opatowiec-Ujście Jezuickie (gmina Gręboszów).

Prom może pomieścić maksymalnie trzy samochody osobowe. Kursuje w okresie wiosenno-letnim codziennie od godz. 6:00 do 21:00.

Cennik:
- osoba – 2zł,
- samochód osobowy, ciągnik – 7 zł,
- samochód dostawczy, BUS – 9zł,
- samochód ciężarowy – 16 zł,
- przyczepki i motocykle – 3zł.

Nowy Korczyn (powiat buski)

Przeprawa promowa na Wiśle.

Nowy Korczyn-Borusowa (gmina Gręboszów).

Prom może pomieścić maksymalnie dwa-trzy samochody osobowe. Kursuje w okresie wiosenno-letnim od godz. 5:00 do 21:00.

Cennik: Osoby indywidualne 1 zł, motocykle 2 zł, samochody osobowe do 3,5 tony 6 zł, ciężarówki 12 zł.

Od 23 czerwca 2017 r. – przeprawa bezpłatna.

Zawichost (powiat sandomierski)

Przeprawa promowa na Wiśle

Zawichost-Kosin (gmina Annopol).

Najbliższe mosty na Wiśle w pobliżu Annopola i w Sandomierzu są oddalone po ok. kilkanaście kilometrów.

Prom może pomieścić maksymalnie dwa-trzy samochody osobowe. Kursuje codziennie od 6-21.

Cennik: osoby 5 zł, samochody osobowe (niezależnie od ilości pasażerów) 8 zł, samochody ciężarowe 12 zł.  

Ciszyca (powiat sandomierski)

Przeprawa promowa na Wiśle

Tarnobrzeg-Ciszyca

Najbliższe mosty są w Nagnajowie, w odległości 10 kilometrów od centrum Tarnobrzega oraz w odległym o 15 km Sandomierzu.

Prom działa niemal przez cały rok, nie licząc okresów, gdy Wisła jest skuta lodem. Latem kursuje we wszystkie dni tygodnia od godz.6.00 do 21.00, a zimą od 6.00 do 18.00.

Świniary Stare (powiat sandomierski)

Przeprawa promowa przez Wisłę.

Świniary – Baranów-Sandomierski.

Prom może pomieścić maksymalnie dwa-trzy samochody osobowe. Świadczy usługi od 01.03.17 do 30.11.2017 w godz. od 7:00 do 20.00.

Cennik: osoby – 1 zł , samochody osobowe – 4 zł , ciężarówki – 6 zł.

Autorzy