Wielkie święto folkloru w Busku-Zdroju [ZDJĘCIA]

Późnym popołudniem zakończyły się 41. Buskie Spotkania z Folklorem. W trakcie dwudniowych prezentacji konkursowych, na scenie muszli koncertowej buskiego Parku Zdrojowego, zaprezentowały się najciekawsze w regionie świętokrzyskim zespoły śpiewacze, kapele ludowe, zespoły pieśni i tańca oraz śpiewający i grający na różnych instrumentach soliści.

Większość biorących udział w konkursie artystów prezentowała interesujące programy, często oparte na mało znanych, bądź po raz pierwszy wykonywanych w Busku utworach. W gronie poszukujących nieszablonowego repertuaru był zespół śpiewaczy „Korytniczanki”, wykonujący, m.in., pieśń mającą XIV-wieczny rodowód.

Artyści do finałowego występu przeważnie przygotowywali się samodzielnie. Nieliczni korzystali z pomocy profesjonalnych instruktorów. W tym roku wyjątkową postacią Buskich Spotkań z Folklorem był wywodzący się z Ponidzia muzyk-klarnecista mieszkający w amerykańskim Cleveland - Adam Skotnicki.

Wojewódzki Dom Kultury, główny organizator konkursu, wyłonił ich spośród ponad 200 tzw. podmiotów wykonawczych, jakie wzięły udział w eliminacjach rejonowych przeprowadzonych w Ciekotach, Nowym Korczynie, Opatowie i Jędrzejowie. Umiejętności i programy, uczestniczących w konkursie ludowych artystów wielu pokoleń, oceniali muzycy, etnografowie oraz choreografowie pracujący pod kierunkiem Jerzego Szczyrby.

Laureatów 41. Buskich Spotkań z Folklorem poznamy 18 czerwca podczas folklorystycznej gali, która odbędzie się w muszli koncertowej kieleckiego Parku Miejskiego.

Dodajmy, że najcenniejsze laury tego największego dorocznego konkursu folklorystycznego w regionie są przyznawane przez Radio Kielce. Nagroda im. Piotra Gana trafia do najlepszej kapeli ludowej a nagroda im. Haliny Szelestowej do najlepszego solisty-wokalisty lub zespołu śpiewaczego.

Autorzy