Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kielecka premiera "Wyklętego" z owacjami na stojąco

Owacją na stojąco publiczność kieleckiego kina „Moskwa” nagrodziła twórców filmu „Wyklęty” Konrada Łęckiego poświęconego bohaterom wzorowanym na Żołnierzach Niezłomnych - partyzantach walczących po zakończeniu wojny z narzuconą Polakom komunistyczną władzą. Dwa dni wcześniej polska premiera odbyła się w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Autor: Ryszard Koziej

03.03.2017 06:03

image 02.03.2017 Kielce. Premiera filmu "Wyklęty" w reżyserii Konrada Łęckiego. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Na kielecką projekcję przybyli aktorzy, a także osoby współpracujące przy w powstawaniu filmu statyści, gospodarze miejsc, w których kręcone były poszczególne sekwencje. Film powstawał niemal w całości w plenerach regionu świętokrzyskiego i zagrali w nim aktorzy kieleckich teatrów, tytułową rolę kreuje Wojciech Niemczyk z Teatru imienia Stefana Żeromskiego, główną rolę kobiecą Hanna Świętnicka z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Oprócz nich występują także uznani już aktorzy, tacy jak Janusz Chabior, Piotr Cyrwus, Olgierd Łukaszewicz czy Leszek Teleszyński.

Obecna na premierze wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek nie kryła wzruszenia po obejrzeniu obrazu doceniając zarówno historyczną prawdę przekazu jak i walory artystyczne filmu a szczególnie piękne ujęcia świętokrzyskich krajobrazów.

Uczestniczący w pokazie filmu kombatanci po jego obejrzeniu podkreślali, że wizja reżysera jest zgodna z ich pamięcią tragicznych powojennych lat. Konrad Łęcki powiedział, że jego ideą było pokazanie właśnie tej prawdy.

W dyskusji po zakończeniu filmu zwracano uwagę na jednoznaczne ukazanie w obrazie komunistycznych oprawców. Konrad Łęcki stwierdził, że nie można na siłę w pospolitych przestępcach doszukiwać się drugiego dna.

Film „Wyklęty” będzie wyświetlany w większości kin w Polsce od 10 marca. Tego dnia w kinie „Moskwa” z widzami ponownie spotkają się twórcy filmu. Większość filmów Konrada Łęckiego miała swoje premiery w tej instytucji, reżyser z pochodzenia jest kielczaninem.

Kielce. Premiera filmu "Wyklęty" w reżyserii Konrada Łęckiego (02.03.2017) [Zdjęcia: 22]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

premiera film Kino Moskwa Żołnierze Wyklęci film "Wyklęty" Wyklęty RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis