Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wyjątkowe zdjęcia regionu przed Pałacem Biskupów Krakowskich

Fundacja Świętokrzyska „Góry Historii” wydała album, w którym znajduje się ponad 280 w większości niepublikowanych fotografii. Przedstawiają one świętokrzyskie wsie i miasteczka na przełomie XIX i XX wieku. Zdjęcia pochodzą z wielkiej kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, które działało na początku ubiegłego wieku. Miało w swoich zbiorach ponad 15 tysięcy fotografii z obszaru dawnego Królestwa Kongresowego. Obecnie zdjęcia znajdują się w depozycje Polskiej Akademii Nauk.

Autor: Marlena Płaska

02.03.2017 19:32

image 02.11.2016 Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Pałac Biskupi. Muzeum Narodowe. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Do albumu pt. „Świętokrzyskie Widoki” były wybierane fotografie niepowtarzalne i wykonane w dobrej jakości. Przedstawiają m.in. Daleszyce, Łagów, Chybice, Tarczek, Świętą Katarzynę, Szydłów i Klimontów. Wiele z nich pokazuje także dawny wygląd Bodzentyna -  mówi współautor książki Wojciech Kalwat. Na archiwalnych zdjęciach zobaczymy m.in. nieistniejącą, spaloną w 1917 roku drewnianą zabudowę rynku. Wiele zabytków bardzo się zmieniło. Widać np. elementy wmurowane w mury kościoła lub dzwonnicy, których dziś nie ma lub znajdują się w innym miejscu.

Ciekawe są też niepokazywane dotąd kolekcje zdjęć z Nowej Słupi i Opatowa -  dodaje Wojciech Kalwat. Poza zabytkami, pokazują one także sceny z życia codziennego. Wiele zdjęć przedstawia ludzi obecnych w ówczesnej rzeczywistości, np. Żydów, Polaków, urzędników rosyjskich, osoby z wyższych klas i przedstawicieli prostych zajęć.

80 wybranych zdjęć z książki można też przez cały miesiąc oglądać na dużym formacie, na planszach ustawionych przed Pałacem Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Książka pt. „Świętokrzyskie Widoki” powstała we współpracy z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu i Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Została wydana dzięki wsparciu sponsorów w nakładzie 700 sztuk. Jest dostępna m.in. w Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Antykwariacie u Metzgera i przez internet.

Fundacja Góry Historii powstała dwa lata temu, by promować dziedzictwo regionu świętokrzyskiego. Organizacja prowadzi także portal goryhistorii.pl, gdzie można zobaczyć archiwalne mapy, fotografie i ciekawostki dotyczące Gór Świętokrzyskich.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Pałac Biskupów Krakowskich RK Ostrowiec Św. RK Sandomierz RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis