Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rękodzieło artystyczne w WDK

Pierwszy „Salon Rękodzieła Artystycznego” zorganizował Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. W imprezie wzięło udział 25 wystawców z regionu świętokrzyskiego zajmujących się różnego rodzaju rękodziełem.

Autor: Robert Szumielewicz

25.02.2017 17:57

image WDK. Salon Rękodzieła Artystycznego (25 lutego 2017 r) Fot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce
Komentarze

Lilia Kowalewska z Belna koło Zagnańska prezentowała gobeliny wykonane z resztek materiałów lub zużytej odzieży. Są to albo dywaniki, które można rozłożyć na podłodze lub zawiesić na ścianie. Można je również oprawić i postawić na ziemi.

Danuta Pedrycz z Bęczkowa oferowała sztukę ludową. Dominowały kwiaty wykonane z bibuły, papieru kolorowego i słomy. Jak mówiła sztuki ludowej uczy zarówno dzieci, jak i nauczycieli kultywowania polskiej sztuki ludowej, aby to nasze rękodzieło nie zaginęło. 

Z kolei Joanna Wrońska, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej  prezentowała  różnej wielkości lalki wiązane, tzw. motanki. Jak podkreślała, jest to najstarsza forma lalki, którą teraz propaguje na ziemi świętokrzyskiej.

Można było zobaczyć również m.in. ozdoby wykonane metodą kanzashi. Kanzashi to japońskie ozdoby do włosów. Ponadto prezentowane były rzeźby i płaskorzeźby z drewna. Można było też spróbować regionalnych nalewek.

Celem  imprezy jest m.in. promocja rzemiosła świętokrzyskiego. Intencją organizatorów jest, aby to wydarzenie stało się cykliczne. Ma się odbywać kilka razy w roku. Kolejne odbędzie się w kwietniu.

WDK. Salon Rękodzieła Artystycznego (25 lutego 2017 r) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sztuka Wystawa WDK Twórczość ludowa
icon-comment

Skomentuj ten wpis