Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pisali dyktando gwarą świętokrzyską

Ponad 30 osób wzięło udział w Pierwszym Dyktandzie Gwarowym, które odbyło się w  Szkole Podstawowej w Świętej Katarzynie. Składało się z dwóch części. W pierwszej trzeba było się wykazać znajomością gwary świętokrzyskiej.

Autor: Robert Szumielewicz

25.02.2017 14:43

image Fot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce
Komentarze

Czytany tekst wiersza „Kukoj kukułecko” autorstwa Katarzyny Zborowskiej, poetki z Wilkowa, trzeba było zapisać w języku gwarowym, a następnie „przetłumaczyć” go na język literacki. Druga część przeprowadzona została w formie testu wiedzy, w którym uczestnicy  mieli za zadanie napisać definicje wyrazów i zwrotów gwarowych.

Najlepiej z dyktandem poradziła sobie Beata Kołomańska z Wilkowa, która otrzymała tytuł „Mistrza Gwarowego”.  Zaraz po napisaniu powiedziała, że tekst nie był trudny. W dzieciństwie miała do czynienia z językiem gwarowym, ale napisanie tych słów, to zupełnie co innego, niż tekst mówiony.

Dużo więcej wysiłku w prawidłowe napisanie musieli włożyć najmłodsi uczestnicy dyktanda, co potwierdziły Natalia Januchta ze Szkoły Podstawowej w Mąchocicach Scholasterii i Daria Kózka z gimnazjum w Bodzentynie. Przyznały jednak, że pomogło im to, że ich babcie posługują się jeszcze gwarą i niektóre słowa brzmiały znajomo.

Celem przedsięwzięcia była popularyzacja języka gwarowego i promowanie kultury regionu świętokrzyskiego.

Organizatorami dyktanda były stowarzyszenie Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej „Łysica Sabat” oraz Miejsko Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

gwara Dyktando Twórczość ludowa
icon-comment

Skomentuj ten wpis